یک انتخاب کلیدی در کارآفرینی ایجاد ثروت بیشتر یا کنترل بیشتر؟


چالش ثروت در مقابل کنترل

تاکنون به دلایل مختلف در درس های مختلف مجموعه کارآفرینی به سراغ کتاب چالش های کارآفرینی رفته ایم.

از جمله در مورد داشتن یا نداشتن شریک، در مورد مشکلات تیم های همگن و مشابه و در مورد مشارکت با دوستان، خانواده و اقوام صحبت کردیم.

در تمام این درس ها نکات آموزنده ای مطرح شد یا حداقل زمینه ای شکل گرفت که بیشتر و دقیق تر به یک موضوع فکر کنیم و جنبه های مختلف آن را ببینیم.

اما می توان گفت که قلب کتاب چالش های کارآفرینی بحث بسیار کلیدی و ارزشمند ثروت در مقابل کنترل است که می توان آن را به عنوان چالش ایجاد ثروت بیشتر در برابر کنترل بیشتر ترجمه شده

کارآفرینان باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند کسب‌وکارشان در مسیر «ایجاد ثروت بیشتر» باشد یا اینکه «حداکثر کنترل» را بر کسب‌وکار خود داشته باشند.

توجه داشته باشید که این یکی انتخاب و اولویت شخصی است. ما نمی توانیم از یک کارآفرین به خاطر تلاش برای حفظ کنترل بر کسب و کارش انتقاد کنیم یا به کارآفرین دیگری بگوییم که چرا حاضرید قدرت و اختیار خود را برای رشد کسب و کارتان کنار بگذارید.

اما شناخت این دو سبک و شناخت ویژگی های هر یک از آن ها مهم است تا در عمل بهتر بتوانیم استراتژی خود را انتخاب کنیم و یک تصمیم واحد اتخاذ کنیم.

کدام یک را دوست دارید پادشاه یک کشور کوچک یا وزیر یک سرزمین بزرگ؟

شما می توانید یک کسب و کار کوچک با چند کارمند داشته باشید که سالیانه چند میلیارد تومان سود داشته باشد و این سود کاملاً در اختیار شما (و شاید یکی از شرکای شما) باشد.

اما از طرفی شما می توانید درصد کمی از یک کسب و کار بسیار بزرگ را با سود چند هزار میلیاردی داشته باشید. شرکت شما می تواند یکی از کسب و کارهای مطرح کشور باشد و از نظر ارزش بازار در بین کسب و کارهای بزرگ کشور طبقه بندی شود.

در کسب و کارهای کوچک، افراد کمی شما را می شناسند، شاید برند شما خیلی بزرگ نباشد، سود زیادی نصیب شما نشود، اما به جای همه اینها، قدرت و اختیار کاملا در دستان شماست. شما کسب و کار را به هر شکلی که می خواهید اداره می کنید و مجبور نیستید به کسی پاسخ دهید.

اما در تجارت های بزرگ، افراد زیادی شما را می شناسند. شاید عکس شما روی جلد مجلات و صفحه اول روزنامه ها چاپ شود. آنها هر روز برای مصاحبه به شما مراجعه می کنند. چک های چند صد میلیونی و چند میلیاردی را مدام امضا کنید و در شهرهای مختلف دفتر داشته باشید. برعکس باید در مقابل سهامداران پاسخگو باشید. وجود شرکای متعدد را بپذیرید و همیشه آنها را در تصمیمات مختلف به چالش بکشید.

کدوم جذاب تره؟

پاسخ قطعی وجود ندارد. این یک ترجیح کاملا شخصی است. اما مهم این است که با این انتخاب تکلیف خود را مشخص کنید. چرا که انتخاب یکی از دو مسیر «تولید ثروت» و «حفظ کنترل» بر تمام تصمیمات بعدی شما تأثیر می گذارد.

توجه داشته باشید که منظور ما از «آفرینش ثروت» لزوماً ثروتمندتر شدن شما نیست. بلکه منظور ما این است که شما یک کسب و کار ثروت آفرین خواهید داشت. اینکه چه سهمی از این ثروت به دست می آورید به تصمیمات و استراتژی ها و مذاکرات و موقعیت شما در آن تجارت مربوط می شود.

در ادامه به بررسی تفاوت این دو استراتژی در برخی تصمیمات کلیدی مدیریت می پردازیم.

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

برخی از دوستان دیگر که به این درس علاقه دارند:

سفارشی که متمم برای مطالعه مطالب مجموعه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می کند:

چند مقاله پیشنهادی از مکمل:

مجموعه مقالات در زمینه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید