عذرخواهی یک ریاضیدان معیار شما برای انتخاب شغل چیست؟ | + محتوای تشویقی


محتوای تبلیغاتی برای کاربران خاص مسیر شغلی

عذرخواهی یک ریاضیدان

میخوای چیکار کنی؟ این سوال تکراری در سال های اول دبستان است. با پاسخ هایی که کم و بیش به اندازه خود سوال تکراری هستند.

دکتر، مهندس و معلم از متداول ترین پاسخ ها هستند. و البته خلبانی و فضانوردی و مشاغلی از این قبیل.

در ادامه معمولاً انگیزه انتخاب آن شغل مطرح می شود. پاسخ در اینجا تقریبا ثابت است: “من می خواهم به جامعه خود خدمت کنم.”

به ندرت پیش می آید که فردی بگوید مثلاً «چون درآمد زیادی دارد» یا «چون از این کار لذت می برم» یا «چون می خواهم. اصلاً به جامعه ام اهمیت نمی دهم».

این ادعای «خدمت به جامعه» تا سال ها در ذهن ما خواهد ماند و البته تقریباً همه کسب و کارها این فرصت را دارند که خود را به نوعی خدمت به مردم بدانند. حتی سیاستمدارانی که بسیاری مانند سهراب سپهری «درخت» را به آنها ترجیح می دهند، بدون استثنا معتقدند که آنها نوکر مردم بوده اند و تاریخ به یاد نمی آورد که هیچ سیاستمداری به «بی خاصیت» یا «خائن» بودن خود اعتراف کرده باشد.

اما آیا واقعاً لازم است که همه مشاغل را حول محور «خدمت» تعریف کنیم و افراد شاغل را به «خدمت‌کاران» و «خائن» تقسیم کنیم؟ آیا این نوع تقسیم بندی مردم را به وادی ادعاهای پوچ و بی معنی نمی کشاند؟

فرض کنید شخصی بگوید من شغلی را انتخاب کردم که دوستش دارم درآمد خوبی دارد و در چارچوب قانون کشور جایز تلقی می شود. آیا برای چنین فردی احساس بدی خواهید داشت؟

پاسخ یک ریاضیدان

جی اچ هاردی، ریاضیدان بزرگ قرن بیستم، در مورد این سوال فکر کرد در سال 1940 او کتابی در این باره نوشت: عذرخواهی یک ریاضیدان.

خواندن عذرخواهی یک ریاضیدان معمولا به دانشجویان ریاضی و کسانی که می خواهند این رشته را به صورت حرفه ای دنبال کنند توصیه می شود. زیرا هاردی به خواننده خود این فرصت را می دهد که وارد مغزش شود و دنیای ریاضیات و زیبایی های آن را از چشم یک ریاضیدان برجسته ببیند.

درست است که این کتاب برای دانشجویان ریاضی آموزنده و الهام بخش است. اما حتی اگر ریاضیدان هم نباشید، باز هم نکات زیادی در کتاب وجود دارد که می تواند شما را به فکر وادار کند. از جمله همان موضوعی که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم: «مفید بودن برای یک شغل چقدر است؟

هاردی – با وجود نقش مهمی که در ریاضیات داشته است – معتقد است که حرفه ریاضی دان در شکل تخصصی و عمیق خود تقریباً هیچ نقشی در خدمت به جامعه و پیشرفت بشر ندارد و در عین حال سعی در دفاع از این حرفه دارد. محتوای کتاب به این شکل است که برخی از مترجمان فارسی با توجه به معنای دورتر کلمه عذرخواهی، ترجیح داده اند آن را «دفاع از یک ریاضیدان» ترجمه کنند.

ایده ها و نکاتی که در این بین مطرح می شود، صرف نظر از اینکه با آنها موافق یا مخالف هستید، نکته قابل تامل بسیار خوبی است.

عذرخواهی یک ریاضیدان

اگر هاردی را نمی شناسید و تا به حال در مورد او چیزی نشنیده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این درس، مقدمه کوتاه هاردی را در سایت پاسخ بخوانید:

جی اچ هاردی (مقدمه و بیوگرافی مختصر)

اگرچه می‌توانیم نقل قول از کتاب را فقط به توضیحات هاردی در مورد ارزش یا نبودن یک شغل محدود کنیم، اما جملات دیگری را نیز از کتاب نقل می‌کنیم تا تصویر کامل‌تری از محتوا و فضای کتاب در ذهن شما شکل بگیرد. ذهن

عذرخواهی یک ریاضیدان

این درس یک بخش تشویق کننده دارد

عنوان انگیزشی: نگاه هاردی به شغلش – آیا واقعاً مهم است که این شغل مفید باشد؟

بخش تشویقی برای کسانی که حداقل در یکی از درس های #راهکار (حل تمرین حداقل یک درس) شرکت کرده اند نمایش داده می شود.

پیشنهاد می کنیم از این فرصت استفاده کرده و با شرکت در این بحث به جمع ۳۸۳ نفری بپیوندید که این موضوع را بیشتر از سایر مکمل ها دنبال می کنند.

پس از ضبط تمرین درس و انتشار آن توسط متمم، مجددا به همان درس مراجعه کنید تا قسمتی که به محتوای درس اضافه می شود را مشاهده کنید.

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

برخی از دوستان دیگر که به این درس علاقه دارند:

سفارشی که متمم برای مطالعه مطالب سری مسیر شغلی به شما پیشنهاد می کند:

چند مقاله پیشنهادی از مکمل:

مجموعه ای از مطالب در زمینه مسیر شغلی