درباره باخت | قبل از اینکه بمیرم


آیا تا به حال دوست عزیزی را از دست داده اید؟ آیا بیماری های جدی و ناتوان کننده ای را تجربه کرده اید؟

آیا این یادگاری ارزشمند در زندگی شما بوده که گم کرده اید یا دزدیده اید؟

در یک کلام: با «ضرر» چگونه برخورد می کنید؟

کندی چانگ هنرمندی است که چنین تجربه ای داشته است. او دوستی را از دست داد که برای او مانند یک مادر بود و فقدان و افسردگی ناشی از آن را به عمیق ترین شکل تجربه کرد.

چنگ می دانست که اگرچه از دست دادن برای هر یک از ما یک تجربه منحصر به فرد است، اما بسیاری از مردم آن را به شیوه خود تجربه کرده اند.

از دست دادن معمولاً ما را به یاد مرگ و نابودی می اندازد و همچنین این واقعیت را به یاد می آورد که فرصت های زندگی محدود است و ما باید آگاهانه مراقب باشیم که از لحظه لحظه زندگی خود نهایت استفاده را ببریم.

نگاه هنری چنگ باعث شد تا این رویداد غم انگیز مجموعه ای از آثار هنری را به وجود آورد. او ساکن نیواورلئان آمریکا بود. جایی که خانه های متروکه و بدون استفاده فراوان است.

به همین دلیل این ایده به ذهنش خطور کرد که از دیوار خانه های متروکه یکی از همسایه ها استفاده کند و تمام کارهایی را که در زندگی خود انجام نداده و دوست داشته انجام دهد، بنویسد.

افراد دیگری که این دیوار را دیدند تشویق شدند تا سخنان خود را روی دیوار بنویسند. آنها لیست را مطابق میل خود تکمیل کردند. بسیاری از مردم در نقاط مختلف جهان از این ایده استقبال کردند و نمونه های مختلفی از آن در سراسر جهان اجرا شد.

تاکنون هزاران دیوار در سراسر جهان به «اهداف پیش از مرگ» اختصاص یافته و مورد استقبال بسیاری از کشورها از جمله قزاقستان، عراق، چین، اوکراین، دانمارک، آرژانتین، ژاپن و آفریقای جنوبی قرار گرفته است (+).

کندی چانگ علاوه بر انتشار عکس های این دیوارها در سایت BeforeIDie، مجموعه ای از تصاویر این دیوارها را نیز در قالب کتابی با عنوان Before I Die منتشر کرده است.

رویاهای نوشته شده روی این دیوارها بسیار متنوع است. از سفر به نقاط دور دنیا گرفته تا بوسیدن صورت کسی که دوستش داریم، از سفر برای دیدن زادگاه مادربزرگ تا ظلم به حیوانات، از کاوش در اقیانوس ها تا نوشتن کتاب.

سینسیناتی – اوهایو | عکاس: Erika NJ Allen

سانفرانسیسکو – کالیفرنیا | عکاس: کریستینا قاسم

تاونسویل – استرالیا | عکاس: کیم کامو

توکیو ژاپن

نجف - عراق |  عکاس: احمد العامری

این ایده در سال 2013 در جوانان تدکس ایران نیز اجرا شد و نمونه هایی از گرافیتی را در زیر مشاهده می کنید (+):

کندی چنگ در TED صحبت می کند

اگر سایت TED و سبک محتوای آن را بشناسید، احتمالاً حدس می زنید که کندی چنگ و روایت اتفاقی که برای او افتاده است برای سخنرانی تد بسیار مناسب است.

خوشبختانه این اتفاق افتاد و چنگ در یک سخنرانی نسبتا کوتاه برای مخاطبان تد توضیح داد که چگونه ایده “دیوارهای قبل از مرگ” شکل گرفت و توسعه یافت.

سخنرانی چنگ حدود پنج دقیقه است (+):


شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

دستوری که متمم به شما پیشنهاد می کند سری عادات و رفتارهای کوچک زندگی را بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه محتوایی از عادات و رفتارهای کوچک زندگی