درخت بائوباب | چند عکس و کمی توضیح


عکس درخت بائوباب

بائوباب یکی از قدیمی ترین درختان روی زمین است و بیش از 200 میلیون سال است که روی این سیاره زندگی می کند. به عبارت دیگر درختان بائوباب قبل از حضور انسان در زمین و حتی قبل از جدا شدن قاره ها از یکدیگر در این خاک وجود داشته اند.

تعداد قابل توجه درختان بائوباب که امروزه می بینیم بیش از 1000 سال قدمت دارند و 2000 یا حتی 3000 سال برای آنها غیر معمول نیست.

ظاهر عجیب این درخت که آن را از بسیاری از درختان متمایز می کند، همواره توجه مردم را به خود جلب کرده و افسانه های زیادی در مورد آن به وجود آورده است. برخی معتقدند که این درختان روح دارند. برخی دیگر گفته اند درختان بائوباب شب ها راه می روند و روزها در مقابل مردم می ایستند.

بسیاری از این افسانه ها بر این اساس است که بائوباب مانند درختی است که بر روی زمین وارونه شده و ریشه هایش به آسمان کشیده شده است. در میان اعراب آفریقایی افسانه است که شیطان درخت را از ریشه کنده و زیر و رو کرده است. مردم بورکینافاسو با اندکی تفاوت می گویند زمانی که خداوند این درخت را آفرید، بائوباب به راه افتادن ادامه داد و از حرکت ایستاد. از این رو خداوند خشمگین شد و آن را از ریشه کنده و وارونه بر زمین افکند.

همه این افسانه های متنوع، صرف نظر از اینکه چقدر ساده یا خنده دار باشد، نشان می دهد که درخت بائوباب همیشه مورد توجه مردم بوده و از نظر آنها با بسیاری از گونه های دیگر متفاوت است.

درخت بائوباب کجا میری؟

درخت باووباب با نام علمی آدانسونیا (آدانسونیا) دارای 9 گونه مختلف است. شش گونه از این نه گونه تنها در جزیره ماداگاسکار یافت می شوند. دو گونه دیگر در آفریقا منقرض می شوند و یک گونه منحصراً در استرالیا یافت می شود.

از نظر پوشش گیاهی باید گفت که رویشگاه اصلی درخت بائوباب منطقه ای است ساوان یا ساوانا است. ساواناها (یا ساواناها) قسمت هایی از کره زمین هستند که توسط دشت های وسیع با پوشش گیاهی کوتاه پوشیده شده است. درختان نیز معمولاً در کنار هم رشد نمی کنند و به صورت پراکنده در اینجا و آنجا رشد می کنند.

در تصویر زیر درخت بائوباب را می بینید که در تانزانیا می روید (+). با دیدن این فضا درک بهتری از بافت گیاهی ساوانا خواهید داشت:

در این نوع منطقه به طور طبیعی فصول گرم، خشک، طولانی و فصل های کوتاه بارانی وجود دارد. در عین حال، درختان جلوی نور روی زمین را نمی گیرند و گیاهان کوتاه و علف ها فرصت بیشتری برای رشد دارند.

بسیاری از تصاویری که از گیاهخواران (از جمله فیل، زرافه و غزال) و شکارچیان آنها (مانند شیر، ببر و پلنگ) می بینید در چنین دشت هایی ثبت شده است.

امروزه می دانیم که شکل عجیب درختان بائوباب با این پوشش گیاهی مطابقت دارد. بائوباب باید بتواند چندین هزار لیتر آب را برای ماه ها در بدن خود نگه دارد و در فصل خشک از آن استفاده کند. یا ریشه های قدرتمند خود را در اعماق زمین فرو کنید تا به مقداری آب دسترسی پیدا کنید.

با این حال، این توانایی نیز به تهدیدی برای این درختان تبدیل شده است. فیل ها از جمله حیواناتی هستند که بائوباب را می شکنند و به آن آسیب می رسانند و آب را برای بائوباب ذخیره می کنند (+):

عکس درخت بائوبابدر ادامه تصاویری از درخت بائوباب را انتخاب کرده ایم که با هم خواهیم دید.

تصویر زیر مربوط به درخت بائوباب 13 متری است که در منطقه تولاریا ماداگاسکار می روید.

دو عکس دیگر از ماداگاسکار (منطقه مورونداوا) است و توسط عکاسی به نام Konrad Wothe گرفته شده است:

سایت موسسه هلندی Ebben متخصص درختان نیز چند عکس زیبا از درختان بائوباب منتشر کرده است (+):

درختان بائوباب که در بوتسوانا رشد می کنند بسیار معروف هستند. بیشتر به این دلیل که بافت زمین اطراف آنها سخت است و رشد آنها در چنین بافتی را می توان نمادی از سرسختی دانست (+):

دو عکس زیر به ترتیب توسط Leon Pauleikhoff و Riccardo Pavesi گرفته شده است:

اما از میان تمام عکس‌های درختان بائوباب، شاید معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آنها، عکس‌های خیابان بائوباب در ماداگاسکار باشد.

مسیری کوتاه که طول آن از 250 متر فراتر نمی رود، اما بیش از 20 درخت بائوباب به طور نسبتاً منظمی در اطراف آن می رویند و منظره بی نظیری را خلق می کنند. عکس زیر توسط سرگئی ژسترف از این مسیر گرفته شده است:

مجموعه عکس های درختان بائوباب را با تصویر زیر به پایان می بریم. عکسی که با وجود فراگیر شدن در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، عکاس آن مشخص نیست. اما زیبایی آن باعث شده تا سال ها مورد توجه قرار گیرد و به آن منتقل شود:

منبع: علاوه بر عکس هایی که منبع آن در متن است، توضیحاتی که در ابتدای درس داده شده است، برگرفته از کتاب بائوباب (+) جرالد ویکنز است.

مجموعه ای از زنگ های سرگرم کننده مکمل در مورد گیاهان

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

چند پیشنهاد از مکمل: