کتاب از گوشه و کنار علی صلاح جو


از گوشه و کنار ترجمه

اگر به ترجمه علاقه دارید یا بخشی از شغل شما خواندن و درک نوشتار انگلیسی (یا زبان های دیگر) است، احتمالاً در حال مطالعه هستید. کتاب هایی که از هر گوشه ای ترجمه شده اند می تواند برای شما آموزنده و لذت بخش باشد.

این کتاب توسط علی صلح جو نوشته شده است و قبل از این کتاب نکات ویرایشی وی را در ضمیمه معرفی کرده ایم.

کتاب هایی که با ترجمه سروکار دارند، به خصوص اگر بخواهند نگاهی اجمالی به آموزشگاه های ترجمه داشته باشند، معمولاً سنگین می شوند و ممکن است به راحتی برای خواننده غیرحرفه ای قابل دسترسی نباشند.

اما شیوه ای که علی صلح جو در تالیف کتاب از منظر ترجمه به کار برده است، مانع از این شده است و این کار برای خواننده غیرحرفه ای نیز جذاب است.

از گوشه ترجمه علی صلح جو

صلح جو این کتاب را در قالب مقالاتی کوتاه در موضوعات مختلف ارائه کرده است. هر پست در چند سطر خلاصه می شود و جز در مواردی طول آن از یک صفحه تجاوز نمی کند.

همانطور که در مقدمه می گوید این مطالب را به مرور زمان نوشته و گردآوری کرده است. صلح طلب همچنین سعی کرد «به جای توصیف فنی مفاهیم ترجمه، بیشتر بر مثال ها تمرکز کند و به گونه ای بنویسد که خواندن آنها برای خواننده خسته کننده نباشد».

به سبک معمول پاراگراف فارسی متمم، بخش های کوتاهی از کتاب را از گوشه و کنار ترجمه برای شما انتخاب کرده ایم که به شرح زیر است:

یک تا هشت

اگر هر کلمه انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگری با یک کلمه فارسی جفت شود، مشکلی در ترجمه باقی نمی ماند. متأسفانه نه در فارسی و نه در دو زبان دیگر چنین وضعیتی وجود ندارد.

همین پسر عموی انگلیسی را در نظر بگیرید که هم پسر عمو و پسر عمو، هم پسر عمو و هم پسر عمو، هم پسر و یک دختر و در نهایت پسر عمو و پسر عمو است. آیا در فارسی کلمه ای داریم که این هشت معنی را با هم داشته باشد؟

در ضمن کسانی که می گویند انگلیسی از هر نظر دقیق تر از فارسی است، بهتر است به این موضوع توجه کنند.

اهمیت عنوان

گاهی مترجم یا نویسنده به اثری عنوانی می دهد که ویراستار یا ناشر آن را دوست ندارد. گاهی اوقات رسیدن به توافق بر سر این موضوع دشوار است.

یک بار ناشر به گراهام گرین پیشنهاد داد که عنوان رمانش (سفرهای من با عمه ام) را تغییر دهد تا بتواند آن را منتشر کند. گرین در یادداشتی کوتاه به او می نویسد: «تغییر ناشر آسان تر از تغییر عنوان است» (مانگل، 2001).

جذابیت معنای اول

پرهام (1372) می نویسد یکی از اشتباهات رایج مترجمان این است که از میان معانی متعددی که فرهنگ لغت برای تقریباً همه واژه ها آورده اند، معنای اول را انتخاب می کنند.

این به دلیل تنبلی و سهل انگاری است. تجربه من هم همین را می گوید. من بارها در ویرایش آثار ترجمه شده این اشتباه را مرتکب شده ام.

اقتصاددانان عصر روشنگری به مسائل زبانی حمله می کردند.

اگر ما از جمله مترجمانی باشیم که فقط به معنای اول لغات در فرهنگ لغت توجه داشته باشیم، می توانیم جمله فوق را به صورت زیر ترجمه کنیم:

اقتصاددانان عصر روشنگری به مسائل زبانی حمله کردند.

اگر ترجمه صحیح تقریباً برعکس باشد:

اقتصاددانان عصر روشنگری به مسائل زبانی علاقه مند بودند.

شکنجه و لذت ترجمه

به نظر من وقتی باید اثری را دقیق ترجمه کنیم و با ترس و لرز که حتی یک کلمه هم بی اهمیت نیست، شکنجه های بزرگی را تحمل می کنیم. این شکنجه به ویژه در ایران رواج دارد، زیرا ملاک ما در قضاوت ترجمه، به طور کلی دقت و حتی دقت بیش از حد است.

اضطراب یافتن کوچکترین اشتباه، مجالی برای لذت بردن از ترجمه برای مترجم باقی نمی گذارد (نقد ترجمه فقط به دنبال یافتن چنین اشتباهاتی است). برعکس، وقتی این وسواس را کنار بگذاریم و بدون رعایت جزئیات نه چندان دقیق ضروری، فقط معنا و مفهوم را منتقل کنیم، لذتی وصف ناپذیر می‌بریم. اتفاقاً چنین ترجمه هایی به دلیل عدم توجه به برخی جزئیات غیر ضروری، نثر را سالم تر و خواندنی تر می دانند.

این ممکن است به دلیل کشف معروف چامسکی در مورد استعداد نحوی ذاتی انسان باشد. منشأ این لذت رهایی از کلمه و تفکر در قالب جمله ( نحو ) است.

همسایگی معنایی

… انگلیسی ها کلمه pirate را دارند که به معنای دزد دریایی است. در فرهنگ ما بین معنای این کلمه و سرقت ادبی تفاوت زیادی وجود دارد، اما هر دو معنی را با یک کلمه بیان می کنند. به نظر می رسد نتیجه گیری شود که فرهنگی که سرقت ادبی را همان برچسبی می نامد که به دزدی دریایی اشاره می کند فرهنگی است که در آن سرقت ادبی به شدت محکوم می شود.

این کتاب از گوشه و کنار توسط #نشر مرکز ترجمه شده است.

پیشنهاد ما این است که حتی اگر مترجم حرفه ای نیستید و گاهی جملات و متون را صرفا برای تولید محتوا برای سایت ها یا شبکه های اجتماعی ترجمه می کنید، باز هم این کتاب کوچک را در برنامه مطالعه خود قرار دهید.

خرید کتاب از گوشه و کنار (شهر کتاب آنلاین)

خرید کتاب از گوشه و کنار (آدینه بوک)

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

ترتیبی که ضمیمه به شما پیشنهاد می کند مطالب مجموعه چالش نوشتن را بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه چالش های نوشتن محتوا