Clearview AI | آیا موافقید که هوش مصنوعی تصویر شما را تشخیص می دهد؟


تشخیص چهره - هوش مصنوعی

با ظهور رسانه های اجتماعی، بسیاری از ما عادت کرده ایم که مهارت ها و تصاویر خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

این عادت در سال های اخیر به قدری رایج شده است که برخی از ما احساس می کنیم انتخاب پیش فرض «انتشار عکس گرفته شده» است.

این نوع انتشار عکس در برخی مواقع تشدید می شود. مثلا خیلی ها هستند که احساس می کنند در عید نوروز و تولد و سالگرد ازدواج حتما باید عکس یا عکسی در اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی بگذارند و بسته به مناسبت چند جمله درباره سال نو و گذشت روزها یا حدود خصوصیات منحصر به فرد همسرشان را بنویسید.

تا اینجای کار مشکل خاصی وجود ندارد. انتشار عکس یک انتخاب کاملا شخصی است و طبیعتا هرکسی بر اساس سلیقه و صلاحدید خود این حق را دارد که هر عکس شخصی خود را به دلخواه خود منتشر کند.

آیا هنوز هم صاحب یک عکس منتشر شده عمومی هستید؟

فرض کنید یک عکس در یک حساب کاربری کاملا عمومی ارسال می کنید. یا یک عکس از خود به عنوان عکس پروفایل تلگرام یا واتس اپ قرار دهید و تنظیمات را طوری انتخاب کنید که همه بتوانند عکس شما را ببینند.

حال فرض کنید شخصی این عکس شما را برمی دارد و آن را در رایانه یا تلفن همراه خود ذخیره می کند. آیا می توان گفت که کار غیرقانونی انجام شده است؟ به نظر می رسد هیچ ایرادی در آن وجود ندارد. طبیعتاً شما انتشار عمومی عکسی را پذیرفته اید که شخص یا افراد ممکن است برای خود ذخیره کنند.

تشخیص چهره با هوش مصنوعی

حالا یک قدم جلوتر می رویم.

فرض کنید شخصی تمام عکس‌هایی را که عمومی کرده‌اید در یک مکان ذخیره می‌کند. حتی زمانی که عکس پروفایل خود را در اینستاگرام یا واتس اپ یا نرم افزارهای دیگر تغییر می دهید، عکس های قبلی را حفظ می کند و به تدریج یک آرشیو کامل از عکس های عمومی شما ارائه می کند.

به نظر شما اتفاق غیرقانونی افتاده؟ شاید دوست نداشته باشید چنین مجموعه خوبی داشته باشید. اما شما هنوز به سادگی نمی توانید ادعا کنید که کاری غیرقانونی انجام شده است.

ما هنوز می توانیم یک قدم جلوتر برویم. این شخص رسما اعلام می کند که من تمام عکس هایی که خانم یا آقای ایکس تا به حال در شبکه های اجتماعی و فضاهای عمومی گذاشته اند را دیده و جمع آوری کرده ام. اگر فردی را در یک مکان عمومی – مانند کافی شاپ یا سینما – دیدید و شک دارید که او X است، عکس او را برای من بفرستید تا با شما تماس بگیرم.

الان چه اتفاقی افتاد؟ حالا نظر شما در این مورد چیست؟ این موضوع از سه منظر قابل بررسی است:

  • سلیقه شما در این کار چیست؟ آیا تو این را دوست داری یا نه؟
  • آیا این را اخلاقی می دانید؟
  • آیا این را قانونی می دانید؟

این موضوع را می توان یک قدم جلوتر برد. همین فرد می گوید: من ده ها میلیارد عکسی را که توسط افراد مختلف در شبکه های اجتماعی و سایر فضاهای عمومی منتشر شده است جمع آوری و بررسی کرده ام. حالا یک عکس جدید از هر کسی به من بدهید، می توانم نام و مشخصات آن شخص را به شما بگویم.

ما در اینجا در مورد یک تجربه ذهنی صحبت نمی کنیم. ما در مورد چیزی صحبت می کنیم که به تازگی اتفاق افتاده است. فردی که چنین ادعایی را مطرح کرده، Hoan Ton-That نام دارد.

Huan Ton Det - تشخیص چهره با کمک هوش مصنوعی

Clearview AI | شبکه ای از چهره ها


شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

ترتیبی که مکمل پیشنهاد می کند مطالب مجموعه داستان کسب و کار را بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه محتوای داستان کسب و کار