رونویسی متون | تمرینی برای شروع نوشتن


رونویسی کتاب

ما می دانیم که هیچ روشی برای تمرین نوشتن وجود ندارد و هرکسی به روش خود با چالش نوشتن کنار می آید. اما یکی از روش هایی که همیشه در متمم توصیه کرده ایم و در راهنمای مطالعه و خرید کتاب به آن اشاره کرده ایم، رونویسی است.

پیشنهاد می کنیم برای رونویسی و آزمایش اثربخشی آن وقت بگذارید. ممکن است شما یکی از افراد زیادی باشید که این روش را برای تمرین نوشتن موثر دانسته‌اید و توانسته‌اید از آن برای بهبود مهارت‌های نوشتاری خود استفاده کنید.

چرا رونویسی؟ این خیلی خسته کننده است

ما در دنیایی زندگی می کنیم که مبتنی بر «شتاب» و «افزایش بهره وری» است. خیلی ها هستند که ما را به «سریع خواندن» و «افزایش سرعت مطالعه» تشویق می کنند. بنابراین در نگاه اول، پیشنهاد رونوشت – که قطعا کند و زمان بر است – ممکن است کمی عجیب به نظر برسد.

اما قبلاً در درس‌های مهارت‌های یادگیری تکمیلی توضیح داده‌ایم که کاهش سرعت یادگیری می‌تواند به ما کمک کند آموخته‌هایمان را عمیق‌تر کنیم و بهتر آن را در ذهنمان تثبیت کنیم.

چند بار تا به حال چند صفحه از یک کتاب را خوانده اید و بعد متوجه شده اید که اصلاً به متن توجه نکرده اید و فقط آن را خوانده اید؟

وقتی حواس‌پرتی‌ها و عجله‌هایمان آن‌قدر زیاد است که پیام کلی متن را از دست می‌دهیم، چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که یک قدم جلوتر برویم و هنر نوشتن را با الهام از آن متون بیاموزیم؟

رونویسی ابزاری برای مدیریت توجه است: سرعت ما را کاهش می‌دهد، تمرکز ما را افزایش می‌دهد و به ما کمک می‌کند در متون عمیق‌تر کاوش کنیم.

چه متنی را برای رونویسی انتخاب کنم؟

بهتر است نویسنده ای را انتخاب کنید که سبک او را برای رونویسی متن دوست دارید. به عبارت دیگر دوست دارید مثل او بنویسید.

پیشنهاد می کنیم ترجیحا به سراغ متون نوشته شده توسط نویسندگان بزرگ فارسی بروید. از آنجا که ترجمه های ضعیف فراوان است، رونویسی یک متن ضعیف ممکن است الگوهای نوشتاری نادرستی را در ذهن شما القا کند.

اگر تصمیم دارید ارزان باشید و پهنای باند کم را به خطر بیندازید، فقط خودتان را گول می‌زنید. صاحبان سبک و رونویسی کار خود می توانند چیزی به شما اضافه کنند.

با این حال، رونویسی کار آسانی نیست و زمان و انرژی زیادی را می طلبد. پس بهتر است این منابع را پای هیچ متنی نیندازید و نسوزانید.

چگونه تمرین رونویسی انجام دهیم؟

اگر مدتی رونویسی را تمرین کنید به روش و سبک خاص و مناسبی دست خواهید یافت. اما پیشنهاد ما این است که شروع کنیم، روش سه مرحله ای پیشنهاد مکمل:

محدودیت در دسترسی کامل به این محتوا

نمایش کامل این مطالب برای کاربران رایگان متمم انجام می شود.

ثبت نام به عنوان یک کاربر مکمل رایگان، سریع و رایگان کافی است یک نام کاربری و رمز عبور برای خود تعریف کنید.

با ثبت نام به عنوان کاربر رایگان به دوره های مختلف (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارت های ارتباطی و پاراگراف های فارسی) دسترسی خواهید داشت.

در صورت تمایل می توانید تعدادی از آموزش های رایگان کاربر مکمل را مشاهده کنید.

اگر با فضای مکمل آشنایی ندارید و دوست دارید در مورد مکمل بیشتر بدانید، می توانید نظرات دوستان مکمل را در مورد مکمل مطالعه کنید و ببینید آیا مکمل برای شما مناسب است یا خیر. اینها افرادی هستند که برای مدت طولانی از مکمل استفاده کرده اند و آن را به خوبی می دانند:

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

ترتیبی که ضمیمه به شما پیشنهاد می کند مطالب مجموعه چالش نوشتن را بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه چالش های نوشتن محتوا