نمودار استخوان ماهی نمودار ایشیکاوا را رسم کنید


نموداری از استخوان ماهی یا ایشیکاوا بکشید

شاید بتوان گفت نمودار استخوان ماهی (نمودار استخوان ماهی) در مقایسه با سایر ابزارهای حل مسئله گرافیکی (مثلاً در مقایسه با نقشه ذهنی) کمتر از آنچه که شایسته است مورد توجه قرار گرفته است.

زیرا در نگاه اول به نظر می رسد که ترسیم این نمودار فقط نوعی بازی گرافیکی و تصویری با مسئله است و نمی تواند در حل مسئله چندان مفید واقع شود.

اما واقعیت این است که اگر کاربردهای نمودارهای استخوان ماهی را بدانیم و به اندازه کافی برای ترسیم نمودارهای استخوان ماهی حساس باشیم، ممکن است این ابزار نقش مهمی در حل مشکل داشته باشد.

این درس برای مرور نمودار استخوان ماهی – نمودار ایشیکاوا نیز نامیده می شود – ما به کاربردها و ویژگی های آن صحبت می کنیم.

نمودار استخوان ماهی چیست؟

نمودار استخوان ماهی ابزاری برای ترسیم گرافیکی انواع علل کوچک و بزرگ است که دست به دست هم می دهند و مسئله یا سوال ایجاد (یا تشدید).

این نمودار معمولاً به صورت یک خط افقی با تعدادی خطوط شیبدار کوچکتر ترسیم می شود. به دلیل شکل آن، به نمودار استخوان ماهی معروف است:

نمونه نمودار استخوان ماهی

البته، اگر نمودار استخوان ماهی را برای یک مشکل واقعی ترسیم کنیم، احتمالاً به این سادگی، تمیز و مرتب نخواهد بود. مثالی که خود ایشیکاوا در کتابش آورده است به واقعیت نزدیکتر است:

نمونه نمودار ایشیکاوا - از کتابچه راهنمای کنترل کیفیت

چرا به این نقاشی نمودار ایشیکاوا می گویند؟

کائورو ایشیکاوا که در کنترل کیفیت او در کتاب خود با عنوان فردی مشهور به شمار می رود راهنمای کنترل کیفیت (راهنمای کنترل کیفیت) برای معرفی نمودار استخوان ماهی پرداخت شده.

البته، ایشیکارو در همان کتاب که اولین بار در سال 1976 منتشر شد، توضیح می دهد که ایده نمودار استخوان ماهی جدید نیست. در سال 1943 توسط پروفسور ایشیکاوا (منظور خودش!) اختراع شد و اگرچه او این نمودار را ایجاد کرد. نمودار علت و معلول یا CE (مخفف Cause & Effect)، اما گاهی اوقات متخصصان کنترل کیفیت نمودار ایشیکاوا برای آن استفاده می شوند.

روش رسم نمونه نمودار استخوان ماهی

ترسیم نمودارهای استخوان ماهی قوانین پیچیده ای ندارد. مسئله یا سوالموردی را که می خواهید در سمت راست پایین نمودار (در بالای ماهی) بنویسید. سپس سمت چپ را با علل پر کنید.

گفته می شود که کل ستون فقرات ماهی و تیغه های محیطی آن است علل و آنچه بر سر ماهی در انتهای ستون فقرات نوشته شده است تأثیر آن علل (اثر) است.

مثلاً فرض کنید می خواهیم موضوع انگیزه همکاران شرکت بیایید پرداخت کنیم. بی انگیزگی، اثر در نظر گرفته شده است و ما می خواهیم عللی را بیابیم که نهایتاً تأثیر آنها به شکل است بی تجربگی ظاهر شد:

نمونه ای از نمودار استخوان ماهی برای ایجاد انگیزه در همکاران

اکنون باید تمام عواملی را که می‌توانند باعث این بی‌تفاوتی شده یا برانگیخته شوند، فهرست کنید.

مهم است که عوامل خود را به چند گروه خاص دسته بندی کنید:

نمودار ایشیکاوا برای حل مشکل کمبود انگیزه در سازمان

بعد از این مرحله می توانید به سطح پایین تری بروید و ببینید چه عواملی باعث شکل گیری هر یک از این تیغه های فرعی (علل لایه اول) شده است. به عنوان مثال، نکات زیر ممکن است برای پرداخت و پاداش به ذهن شما برسد:

ترسیم نمودار علت و معلولی در سطح دوم

البته مشکل به اینجا ختم نمی شود و ادامه دارد. برای سایر علل درجه اول، باید علل فرعی را پیدا کنید. همچنین ممکن است دلایلی برای فاکتورهای سطح دوم داشته باشید و وارد لایه سوم (یا حتی بالاتر) شوید.

به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که عدم اطمینان در مورد شرح شغل و بی دقتی در تجزیه و تحلیل شغل، نقش مهمی در برخورد با سلیقه هنگام تعیین دستمزد داشته است:

نمودار استخوان ماهی را با مثالی برای بی تفاوتی کارکنان رسم کنید

بسیاری از کتاب های حل مسئله و کارگاه های آموزشی از این به بعد به جزئیات می پردازند. مثلاً زاویه خطوط چیست یا مثلاً کدام دسته از علل را باید به سر ماهی نزدیک کرد (یا دورتر).

اما اینها فقط جزئیات سلیقه ای است و خود ایشیکاوا وارد آنها نشده است. او در کتابش ترجیح می دهد مخاطب را متقاعد کند که از این ابزار استفاده کند و برای سادگی، آن را بی اثر فرض کند و آن را رها نکند.

در اینجا برخی از مزایای استفاده از نمودارهای استخوان ماهی آورده شده است.

کاربرد و مزایای نمودار استخوان ماهی

نمودار استخوان ماهی با ظاهری ساده چندین کارکرد مهم دارد که اگر به آنها دقت کنید احتمالاً این نمودار را به یکی از ابزارهای استاندارد خود تبدیل خواهید کرد.

تسطیح علل

به طور معمول، وقتی به یک موضوع نگاه می کنیم، همه دلایلی که به ذهنمان می رسد را کنار هم قرار می دهیم (مثلاً ممکن است با طوفان فکری این کار انجام شود).

به محض شناسایی علل احتمالی، به حل مشکل و به سراغ روش مقابله با آن علل می رویم.

اما نمودار استخوان ماهی ما را مجبور می کند که همه علل احتمالی را در یک سطح نبینیم و به قرار دادن آنها در سطوح مختلف عادت کنیم. این کار به ظاهر ساده ذهن ما را به روی راه حل های قابل استفاده تری باز می کند.

یک شتاب دهنده مفید در حل مسئله

ما معمولاً احساس خوبی نسبت به پدال گاز نداریم و آنها را مانعی برای رانندگی نرم و راحت می دانیم.

اما در حل مشکل داشتن یک شتاب دهنده می تواند بسیار مفید باشد. عطف به نتایج (پرش به نتیجه) یکی از خطاهای شناختی ذهن ماست.

در مواجهه با مشکلات زیاد یک یا چند راه حل قابل استفاده در ذهن داریم و به محض بروز مشکل به سراغ راه حل های پیشنهادی خود می رویم. حتی صحبت در مورد ریشه مشکل می تواند به یک کار رسمی تبدیل شود.

اما نمودار استخوان ماهی این امکان را به ما نمی دهد که سریع به سمت راه حل حرکت کنیم و مجبور می شویم بیشتر به مشکل توجه کنیم.

به تقویت دیدگاه سیستمی کمک کنید

هیچ کس نمودار استخوان ماهی را فقط با تیغ نمی کشد. به عبارت دیگر، شکل نمودار شما را مجبور می کند که به چند دلیل فکر کنید.

قبلاً در درس تفکر سیستمی توضیح دادیم که یکی از اشتباهات بزرگی که می تواند ما را به سمت راه حل های غیر سیستمی سوق دهد این است. یک نگاه یکپارچه به رویدادها و پدیده ها.

کمک کنید مشکل به مشکل تبدیل شود

این تا حدودی شبیه تقویت یک دیدگاه سیستمی است. اما از آنجایی که قبلاً به طور خاص در مورد تبدیل یک مشکل به مشکل صحبت کرده ایم، مناسب است که در اینجا به طور جداگانه به آن بپردازیم.

ترسیم نمودار استخوان ماهی یکی از ساده ترین و بهترین راه ها برای انجام این کار است شما و تمام صحبت هایتان را مجبور می کند برای خرد کردن مشکل و تبدیل آن به چند مسئله است.

چارچوبی برای بحث گروهی

اگر قصد دارید مشکلی را در تیم و سازمان خود بررسی کنید، نمودار ایشیکاوا کاربرد دیگری خواهد داشت. البته این در مورد نقشه ذهنی نیز صدق می کند: «این نمودار چارچوبی برای بحث فراهم می کند».

وقتی چند نفر دور یک میز نشسته اند و می خواهند درباره موضوعی فکر کنند، معمولا یک یا دو نفر بحث را به عهده می گیرند و بقیه یا تشویق به تفکر نمی شوند یا فرصت بیان افکار و عقاید خود را ندارند.

اما تلاش برای تکمیل نمودار استخوان ماهی، ناگزیر فرصتی را برای همه فراهم می کند تا با یکدیگر صحبت کنند و فرصتی برای اظهار نظر داشته باشند. به ویژه این که این گفته بدون چارچوب نیست و هر نکته ای که مطرح می شود، باید رابطه علّی و معلولی آن با سایر عوامل نیز مورد توجه قرار گیرد.

ابزاری مفید برای بهبود مهارت های ارائه

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که علاقه مند به ارتقای مهارت های ارائه و تقویت مهارت های لغزشی خود هستند، بهتر است نمودار استخوان ماهی را بیشتر جدی بگیرید.

یکی از مهم ترین موارد در ارائه و اسلاید این است که همه چیز را به انتخاب فونت و رنگ پس زمینه محدود نکنید و از ابتدا به موضوعی که می خواهید گرافیکی فکر کنید.

استفاده از نمودار استخوان ماهی هم به شما کمک می کند منطق پشت کار خود را بهتر سازماندهی کنید و هم اسلایدی بسیار تمیز، مرتب و قابل درک به شما ارائه می دهد.

نرم افزار مناسب برای رسم نمودار استخوان ماهی چیست؟

اگر در یک جلسه کوچک هستید یا می خواهید یک موضوع نسبتا ساده را در خلوت تجزیه و تحلیل کنید، طبیعتاً کاغذ و قلم کفایت می کند. اما اکثر نرم افزارهای نمودار و نمودار نیز به شما امکان ترسیم استخوان ماهی را می دهند.

پیشنهاد می کنیم استفاده کنید نرم افزار Visio برای اینکه بیشتر با این نرم افزار عادت کنید، به تدریج از آن برای ترسیم نمودارها و نمودارهای دلخواه خود استفاده کنید.

تصاویر این درس با استفاده از همین نرم افزار ترسیم شده است.

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

ترتیبی که این مکمل به شما پیشنهاد می کند مجموعه مهارت های حل مسئله را بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

سری محتوای مهارت های حل مسئله