آزمایش هری هارلو نوازش فیزیکی مهمتر است یا تغذیه؟


تجزیه و تحلیل تعامل برای کاربران خاص

اهداف و انتظارات آموزشی اضافی در این دوره

کد دوره: 177885

در درس نوازش توضیح دادیم که انسان از بدو تولد به نوازش نیاز دارد.

این نیاز ابتدا به صورت نیاز به نوازش بدنی آغاز می شود و سپس به شکل های پیچیده تری از نوازش (نیاز به تمجید، تحسین، توجه و حتی تنبیه) ظاهر می شود.

در این درس می خواهیم آزمایش هری هارلو در مورد اهمیت نوازش را مورد بحث قرار دهیم.

آنچه در اینجا مطرح می شود یک نکته تکمیلی در کنار بحث نوازش است و می توانید بدون مطالعه به سراغ سایر دروس تحلیل تعامل بروید. اما آشنایی با این آزمون خالی از لطف نخواهد بود.

آزمایش هری هارلو

هری هارلو یکی از جنجالی ترین چهره های تاریخ روانشناسی است. او در مورد موضوعاتی مانند نوازش، عشق و دلبستگی مطالعه و تحقیق کرده است. اما به سختی می توانید افرادی را پیدا کنید که به اندازه او ظالم و شکنجه گر باشند.

کافی است فکر کنیم که هارلو برای سنجش عواقب محرومیت از مهر مادری، بچه میمون ها را به مدت یک سال در زندان های بسیار کوچک – جایی که هیچ حرکتی در آن وجود نداشت – و سپس ناهنجاری هایی که بعداً در زندگی داشتند و بیماری های روحی و روانی داشتند نگهداری کرد. . اگر گرفتار می شدند، چک می کرد.

هارلو موظف بود که نظریه‌های روان‌شناختی را بر این اساس استوار کند روش علمی و آزمایش های منطقی رشد کند و به این ترتیب مردن و شکنجه و شکنجه شدن توسط میمون ها برای او اصلاً دردناک نبود (نمونه ای از مقاله هری هارلو).

آزمایش هری هارلو

منبع:کتابخانه عکس علوم

برخی از شاگردان هارلو روش او را تایید و از آن دفاع می کنند. اما بسیاری از دانشمندان و محققان نیز روش روش را نقد کرده و او را فردی سنگدل و بدون اخلاق دانسته اند (+).

می توان گفت در میان کتاب ها و مقالاتی که در مورد هری هارلو وجود دارد، خواندنی ترین منبع عشق در گون پارک است. دبورا بلام در این کتاب سعی کرده زندگی شخصی و مطالعات و تحقیقات هارلو را در هم آمیخته و روایت کند و ما را با جنبه های مختلف زندگی این محقق بی رحم عشق و دلبستگی آشنا کند.

آیا نقش اصلی مادر تغذیه کودک است؟

در دهه‌های پنجاه و شصت زمانی که هارلو مطالعات خود را انجام می‌داد، روان‌شناسی رفتاری در اوج خود بود و بحث‌هایی مانند شرطی‌سازی و شرطی‌سازی بسیار رایج بود.

این گروه از روانشناسان همه چیز را در نیازهای جسمی و تشویق و تنبیه خلاصه می کردند و در یک کلام نگاهی کاملاً «مکانیکی» به انسان و سایر حیوانات داشتند.

اگر بخواهید به آنها بگویید که چرا نوزاد مادرش را دوست دارد، روانشناسان رفتاری توضیح می دهند که نوزاد شیر مادر را می خورد و راضی است. بنابراین هر بار که در آغوش مادر است به نوعی تشویق می شود و طبیعی است که از آغوش مادرش خوشش بیاید.

اما در این بین هارلو دیدگاه دیگری داشت.

او فکر می کرد که نقش مادر فراتر از تغذیه است و نوزاد بیش از شیر نیاز دارد. شاید بتوان این نیاز را نیاز به «عشق و دلبستگی» و «عشق مادری» نامید.

هارلو تصمیم گرفت این فرضیه را آزمایش کند و معاصران خود را در مورد “اهمیت محبت مادر” متقاعد کند.

آزمایش هارلو روی میمون ها

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

برخی از دوستان دیگر که به این درس علاقه دارند:

سفارشی که متمم به شما پیشنهاد می کند مطالب مجموعه تحلیل تعامل را مطالعه کنید:

چند مقاله پیشنهادی از مکمل:

مجموعه ای از مقالات در زمینه تحلیل رفتار متقابل