نحوه شروع یک متن | چگونه نوشتن را شروع کنیم؟


تسلط کلامی را پرورش دهید تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید برای کاربر رایگان فعال

چگونه یک متن را شروع کنیم

فصلی در «ناخودآگاه در محل کار» با عنوان «روبه رو شدن با آینده نامشخص» اثر فرانچسکا کاردونا (+) وجود دارد.

کاردونا شروع می کند:

“بسیاری از سازمان ها با آینده تیره ای روبرو هستند. قابل درک است که این ابهام سطح اضطراب و استرس را به حدی می رساند که افراد احساس درماندگی می کنند و دیگر نمی توانند فکر کنند.”

ممکن است از خود بپرسید که «این مثال چه فایده ای دارد؟ در کتابی که به سازمان و رفتار سازمانی می پردازد، متنی با آینده مبهم وجود دارد. اتفاقا متن دقیقا با جملاتی شروع می شود که به آینده مبهم سازمان ها اشاره می کند. آیا می شد کار دیگری انجام داد؟ “آیا ما انتظار دیگری داشتیم؟”

حق با شماست. کاردونا ایرادی ندارد. اما به عنوان یک خواننده علاقه مند به نوشتن، می توانید یک سوال مهم بپرسید: “آیا این تنها راه ممکن برای شروع متن بود؟” “یا شخص دیگری می توانست این متن را به روش دیگری شروع کند؟”

ما پاسخ را می دانیم: این قطعاً تنها راه برای شروع یک متن نیست. برای درک بهتر تفاوت رویکردها، این جمله را بخوانید: “خیلی احمقانه. “به اطرافت نگاه کن!”

نه. هیچ اشتباهی نکن. این حکم در دعاوی خانوادگی ذکر نشده است. همچنین «فریاد زدن مدیر بر سر کارمند» یا «خروج خشم یک سخنران در وسط یک بحث سیاسی» نیست.

این جمله اول یک مقاله کاملا علمی در زمینه اقتصاد است. لری سامرز، اقتصاددان برجسته آمریکایی و وزیر خزانه داری ایالات متحده در دوره اوباما، این جمله را در سال 1979 در ابتدای مقاله ای نوشت. سامرز منتقد سرسخت فرضیه بازار کارآمد در علم اقتصاد بود و استدلال می‌کرد که رفتار بازیگران بازار نباید ساده گرفته شود. به عبارت دیگر، او معتقد بود که اکثر مردم اقتصاد و بازار را درک نمی کنند و بنابراین فرض رفتار اقتصاددانانی که بازار و بازیگران آن را «عقلانی» می دانستند، نادرست است.

تابستان نوشته های زیادی دارد. اما این مقاله خاص هرگز به طور رسمی منتشر نشد (+). با این حال، عدم انتشار مقاله اتفاق مهمی نبود. این عبارت به معروف ترین جمله سورموس تبدیل شده است و در بسیاری از حرفه ها که برای نقد فرضیه بازار استفاده می شود، نقل قول سامرز از مقاله ای نقل می شود که کمتر کسی آن را دیده یا خوانده است.

بنابراین می توان یک متن را به روش های دیگری شروع کرد. حتی می توان یک متن را آنقدر موثر شروع کرد که بدون خوانده شدن اثری از خود به جای بگذارد!

به شما پیشنهاد نمی کنیم همیشه با تاکید بر حماقت خواننده یا اطرافیانش، نوشته خود را انقلابی شروع کنید. بلکه با کنار هم قرار دادن این دو مثال می خواهیم تاکید کنیم که راه های مختلفی برای شروع یک متن وجود دارد و چند جمله اول هر متن آنقدر مهم است که شما به طور مستقل برای آن وقت بگذارید.

چگونه یک متن را شروع کنیم

لازم به ذکر است که تأکید ما در طول این درس بر «متن» و «نوشتن» است. اما همین نکات را می توان در سخنرانی ها، پادکست ها، اسلاید شوها و دیگر راه های ارائه و تولید محتوا در نظر گرفت.

روش های مختلف برای شروع متن

قبل از مطالعه کل درس تمرین کنید

قبل از اینکه در مورد راه های مختلف شروع یک متن صحبت کنیم، باید یک تمرین ساده انجام دهید.

یکی از کتاب‌ها، مقاله‌ها یا مقالاتی را که دوست دارید مرور کنید. ببینید نویسنده چگونه متن را شروع کرده است. چند جمله اول متن را در زیر این درس (با ذکر منبع) بنویسید.

اگر چندین کتاب و مقاله در دسترس دارید، چند جمله اول آن ها را بخوانید و نمونه ای را انتخاب کنید که فکر می کنید حرفه ای تر نوشته شده است.

این تمرین شما را از مطالعه غیرفعال درس دور می کند. به خصوص در موضوع نویسندگی و منفعل بودن در این زمینه بی معنی است.

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

ترتیبی که ضمیمه به شما پیشنهاد می کند مطالب مجموعه چالش نوشتن را بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه چالش های نوشتن محتوا