مصاحبه با مارشال مک لوهان ویژگی های دنیای جدید


برای کاربران خاص مدیریت رسانه

مارشال مک لوهان

قبلاً در یک درس مارشال مک لوهان را معرفی کرده ایم (مارشال مک لوهان و دنیای رسانه).

در آن درس توضیح دادیم که مک لوهان بیشتر به خاطر دیدگاه آینده‌نگر و پیش‌بینی عواقب اینترنت شناخته می‌شود. او که در زمان حیاتش منتقدان زیادی داشت پس از مرگش مدتی نسبتاً فراموش شد. اما پیدایش وب و شبکه های اجتماعی باعث شد که همه دوباره از او یاد کنند و بیشتر به حرف و نوشته هایش توجه کنند.

مک لوهان در سال 1980 درگذشت. سه سال قبل از اینترنت در ساده ترین شکل آن و هفده سال قبل از راه اندازی اولین پلت فرم شبکه اجتماعی (یعنی شش درجه).

برای مک لوهان آخرین رسانه ای که اختراع شد رادیو و تلویزیون بود. اما او چیزی بزرگتر را پشت این رسانه ها دید. او می گفت: دنیا برق گرفته است.

به گفته وی دنیای الکتریکی یعنی دنیای تبادل سریع پیام ها و اطلاعات لحظه ای. اصطلاح پیام‌رسانی فوری بسیار جدید است و مک‌لوهان دهه‌ها قبل از ابداع این اصطلاح دنیا را ترک کرد. اما خود او از عبارت Instant Information Transfer و Instant Information Exchange استفاده می کرد و معتقد بود که الکتریسیته دنیای دیگری را نه با نور یک لامپ که با تبادل آنی پیام ها ایجاد می کند. دنیایی که او آن را دهکده جهانی می نامد.

اغراق نیست اگر بگوییم مک لوهان از معدود افرادی است که می تواند ادعا کند اگر امروز پس از چند دهه زنده بود، امکاناتی که در اختیار داریم او را شگفت زده نمی کرد و سبک زندگی ما برایش تازگی نداشت.

هنگام خواندن سخنان او و گوش دادن به تحلیل مک لوهان باید به یاد داشته باشید که او عصر الکترونیک و دیجیتال را ندیده و به همین دلیل از دنیای برق صحبت می کند. کافی است به جای الکتریک کلمه الکترونیک یا دیجیتال را بگذاریم تا واژه های او به زبان امروزی ما نزدیک شود.

در این درس می خواهیم دقایقی از یکی از مصاحبه های مک لوهان را ببینیم و بشنویم. این مصاحبه در سال 1967 منتشر شد و با جستجوی عبارت This is Marshal McLuhan می توانید نسخه های مختلفی از آن را در وب و یوتیوب بیابید. در این درس در مجموع حدود 200 ثانیه از این مصاحبه را انتخاب کرده ایم. در این گزیده به چهار موضوع پرداخته شده است:

  • چرا مک لوهان از عبارت Medium Is The Massage استفاده کرد؟
  • منظور از دهکده جهانی چیست؟
  • هویت در دنیای جدید به چه معناست؟
  • آیا نهاد مدرسه و روش سنتی تعلیم و تربیت همچنان در دنیای جدید مفید است؟

زبان مکالمه به طور طبیعی انگلیسی است. اما سخنان مک لوهان نسبتاً ساده است و درک آن دشوار نیست. اما در زیر این ویدئو در مورد هر یک از چهار بحث کمی توضیح داده ایم. زیرا برخی از ارجاعات مک لوهان پس از آشنایی با حواشی و زمینه های تاریخی آن بهتر درک می شود.

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

برخی از دوستان دیگر که به این درس علاقه دارند:

سفارشی که متمم برای مطالعه مطالب مجموعه مدیریت رسانه به شما پیشنهاد می کند:

چند مقاله پیشنهادی از مکمل:

مجموعه محتوای مدیریت رسانه