اختراعات و اختراعات چند نمونه عجیب در صنعت خودرو


ثبت اختراع صنعت خودرو

می توان گفت که به رسمیت شناختن مالکیت فکری و مالکیت فکری (Intellectual Properties) یکی از رویدادهای بزرگ در قرون اخیر بوده است. زیرا بزرگترین تهدید برای صاحبان ایده ها و اختراعات، سرقت ایده هاست.

در حالی که سرقت ایده ها، اختراعات و نوآوری ها هرگز نمی تواند به طور کامل محدود شود، قوانینی که هزینه انجام این کار را افزایش می دهند مطمئنا می توانند مفید باشند.

بیش از دو قرن پیش، در سال 1790، کنگره ایالات متحده قانونی را برای حمایت از حق ثبت اختراع تصویب کرد و توضیح داد: “این قانون نوآوری را ترویج می کند و پیشرفت صنعتی را تسریع می کند.”

در کشور ما نزدیک به یک قرن پیش در سال 1410 اولین قانون ثبت اختراعات و اختراعات به تصویب رسید که مشروح آن را در سایت مرکز پژوهش های مجلس (+) مشاهده می کنید.

البته این قوانین حمایتی مانند هر قانون دیگری دردسرساز است. تجربه نشان داده است که هر قانونی حفره های جدیدی ایجاد می کند و مسیرها و دردسرهای جدیدی را ایجاد می کند زیرا خلاء را پر می کند.

مشکل ثبت اختراع و ثبت اختراع و سیستم ثبت اختراع این است که برخی افراد و مشاغل به آنها به عنوان یک ابزار پیشگیرانه نگاه می کنند. یعنی هنوز ایده ای را که پخته و نهایی نشده است ثبت می کنند تا رقبا نتوانند از آن استفاده کنند.

جالب اینجاست که شرکت ها نیز تحت عنوان Patent Analytics فعالیت می کنند و جریان کلی ایده ها را با بررسی دقیق درخواست های ثبت اختراع (مثلاً Clarivate و Harrity) دنبال می کنند. این نوع شرکت ها گزارش های مختلفی را در مورد اولویت های تجاری، جهت گیری های صنعتی، روند کلی اختراعات، ایده های آینده نگرانه، اختراعات پر رونق منتشر می کنند و به سایر مشاغل می فروشند.

ایده های عجیب ثبت شده در صنعت خودرو

صنعت خودروسازی یکی از صنایعی است که از ابزارهای ثبت اختراع به شدت استفاده می کند. خودروسازان همیشه نگران این هستند که دیگران زودتر ایده هایشان را اجرایی کنند. گاهی ممکن است حتی خودشان نخواهند کار ابتکاری انجام دهند، اما می خواهند مطمئن شوند که دیگران کار ابتکاری انجام نمی دهند!

ثبت اختراع تا حدودی می تواند این نقش را ایفا کند.

به همین دلیل، این بار در آهنگ زنگ تفریحی Compendium، می خواهیم تعدادی از عجیب ترین پتنت هایی را که خودروسازان ثبت کرده اند، فهرست کنیم. البته این موضوع جدید نیست و تاکنون سایت ها و نشریات زیادی چنین لیست هایی را منتشر کرده اند (+ / + / + / + / +). اما باز هم مرور برخی از این موارد جالب است.

تسلا و برف روب لیزری

چرا برف پاک کن ماشین باید لیزری باشد؟ لیزر چگونه می تواند به پاکسازی شیشه جلو کمک کند؟ وقتی توضیحاتی را که تسلا برای اداره ثبت اختراعات ایالات متحده ارسال کرده است می خوانیم، تقریباً مطمئن می شویم که پاسخ این سؤالات برای تسلا نیز روشن نیست (+). اما در نهایت، اگر روزی برف روب ها تبدیل به لیزر شوند، طبیعی است که تسلا حق مالکیت این فناوری را داشته باشد. به همین دلیل آن را به نام خود ثبت کرده است (البته هنوز به طور کامل ثبت نشده است. اما روند در حال انجام است).

پتنت - برف پاک کن لیزری تسلا

گوگل و هود و سپر چسبنده

درست است که ما هنوز خودروهای گوگل (در واقع وایمو – یکی از زیرمجموعه های آلفابت) را در خیابان نمی بینیم، اما گوگل همچنین به خود این حق را می دهد که برخی از ایده ها را به نام خود ثبت کند و آنها را برای خود نگه دارد. حتی اگر به عنوان یک هود چسبناک مضحک به نظر برسد.

در ایده ای که گوگل ثبت کرد، به تصادف و تاثیر ثانویه آن اشاره کرد. مثلاً وقتی ماشینی به شخصی برخورد می کند و او را کمی جلوتر پرت می کند و دوباره به او برخورد می کند. یا زمانی که فردی بعد از تصادف روی کاپوت خودرو می افتد و دوباره از روی آن می پرد. گوگل این ایده را به ثبت رسانده است که کاپوت، سپر و جلو و عقب خودرو به فردی که با خودرو تصادف کرده است چسبانده شود (+).

درست است، این را می توان دور زد، اما نه مگر اینکه شما یک متخصص فنی باشید که بدانید او چه می کند.

ثبت اختراع - هود چسبنده گوگل

محدودیت در دسترسی کامل به این محتوا

نمایش کامل این مطالب برای کاربران رایگان متمم انجام می شود.

ثبت نام به عنوان یک کاربر مکمل رایگان، سریع و رایگان کافی است یک نام کاربری و رمز عبور برای خود تعریف کنید.

با ثبت نام به عنوان کاربر رایگان به دوره های مختلف (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارت های ارتباطی و پاراگراف های فارسی) دسترسی خواهید داشت.

در صورت تمایل می توانید تعدادی از آموزش های رایگان کاربر مکمل را مشاهده کنید.

اگر با فضای مکمل آشنایی ندارید و دوست دارید در مورد مکمل بیشتر بدانید، می توانید نظرات دوستان مکمل را در مورد مکمل مطالعه کنید و ببینید آیا مکمل برای شما مناسب است یا خیر. اینها افرادی هستند که برای مدت طولانی از مکمل استفاده کرده اند و آن را به خوبی می دانند:

آهنگ زنگ سرگرمی تکمیلی با موضوع طراحی و نوآوری

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

چند پیشنهاد از مکمل: