مصاحبه جف بزوس با فایننشال تایمز استوری آمازون


مصاحبه با جف بزوس - بنیانگذار آمازون

فایننشال تایمز، مانند بسیاری از مجلات مشهور جهان، مصاحبه های زیادی با افراد مشهور جهان دارد. از سیاستمداران گرفته تا افراد مشهور هنری و مدیران و کارآفرینان.

او تعدادی از این مصاحبه ها را در قالب کتاب ناهار با فایننشال تایمز (ناهار با اف تی) منتشر کرده است. زاها حدید، آنجلینا جولی، جیمی کارتر، استیو وزنیاک و آنگلا مرکل از جمله کسانی هستند که مصاحبه هایشان در این کتاب منتشر شده است.

این بار می خواهیم یکی از این مصاحبه ها را به عنوان مقدمه ای بر یک سری درس های آشناتر با آمازون بخوانیم: مصاحبه با بنیانگذار آمازون، جف بزوس (اگر بخواهیم به انگلیسی بگوییم: جف بزوس). از زاویه ای دیگر می توانید این گفتگو را مستقل از بقیه درس های آمازون و به عنوان نمونه پاراگراف فارسی تکمیلی بخوانید.

این مصاحبه توسط اندرو دیویدسون در سال 2002 انجام شد. یعنی حدود هفت یا هشت سال پس از تأسیس آمازون، و این شرکت با وجود رشد شگفت انگیز هشت ساله خود، به تازگی سودآوری را تجربه کرده است.

در درس bubble.com گفتیم که آمازون یکی از معدود شرکت های اینترنتی است که از موج عظیم ورشکستگی شرکت های آنلاین در سال 2000 جان سالم به در برد.

عنوان انتخاب شده توسط مصاحبه کننده برای گزارش خود نشان می دهد که او جف بزوس را با دو ویژگی به یاد می آورد. یکی خنده های بلندی است که مدام از مصاحبه می آید و دیگری اینکه جف بزوس به نظر می رسد هر چیزی را که روی میز دیده است خورده و احساس می کند قابل خوردن است.

مصاحبه با جف بزوس - بنیانگذار آمازون

البته جف بزوس بارها به طور مستقیم و غیرمستقیم به نکته دیگری اشاره می کند. این که سفر او از کارمندی بانک تا تأسیس یک تجارت اینترنتی می تواند واقعاً شگفت انگیز باشد. به همان اندازه که خودش اعتراف می کند، به اندازه دیگران از این فکر متعجب و متحیر است.

با توجه به عنوان کتاب، ناهار با فایننشال تایمز، تمام مصاحبه های کتاب دارای چارچوب یکسانی هستند. یک ویژگی مشترک در همه مصاحبه ها این است که آنها با تصویری از صورتحساب رستوران پایان می یابند (مثال: مصاحبه با استیو وزنیاک).

اما در این مصاحبه خاص اتفاق جالبی افتاد. در پایان هیچ تصویری از قبض غذا وجود ندارد. با توجه به لحن دوستانه و شوخ طبعی دیویدسون، دلیل این استثنا را می توان حدس زد: جف بزوس زیاد خورد. خیلی و لایحه ای برای بزرگداشت او منتشر نشده است. با این حال به نظر می رسد دیویدسون کاملا رازدار نبوده و تعجب خود را در عنوان مصاحبه ابراز کرده است.

شرح: به دلیل طولانی بودن مصاحبه، برخی از جملات کمی ویرایش شده اند تا پیام واضح تر و معنادارتر شود.

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

سفارشی که مکمل برای خواندن محتوای مخفی آمازون پیشنهاد می کند:

چند پیشنهاد از مکمل:

سری محتوای آمازون