مصاحبه شغلی | سوالات مصاحبه استخدام فروشنده و کارشناس فروش


تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید دانش و مهارت فروش کاربر خاص خاص

سوالات مصاحبه استخدام فروشنده

استخدام فروشنده و کارشناس فروش کار آسانی نیست. حتی اگر اطلاعات گسترده ای ارائه دهید یا به مخازن و پلتفرم های جستجوی کار و رزومه دسترسی داشته باشید، و داوطلبان زیادی به سراغ شما بیایند، همچنان یک چالش کلیدی برای شما خواهد بود: چگونه می دانید که یک داوطلب می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد؟

مدیران و صاحبان مشاغل معمولاً برای یافتن پاسخ این سؤال به یک یا چند مورد از موارد زیر مراجعه می کنند:

  • یک جلسه مصاحبه شغلی برگزار کنید و با داوطلب مصاحبه شفاهی و چهره به چهره انجام دهید.
  • از داوطلب خواسته می شود که پرسشنامه خاصی را تکمیل کند (کارفرما معمولاً پرسشنامه را بر اساس تجربیات و نگرانی های خود طراحی می کند).
  • برای تست شخصیت می روند (از NEO یا همان مدل پنج عاملی گرفته تا تست DISC و تست MBTI)
  • ایجاد مراکز ارزیابی و تلاش برای ارزیابی داوطلب در یک موقعیت واقعی (این روش معمولا در سازمان های بزرگ استفاده می شود)

مناسب بودن یا نبودن هر یک از این روش ها یا اثربخشی آنها را می توان جداگانه مورد بحث قرار داد. اما در حال حاضر، ما می خواهیم مصاحبه شغلی (گزینه اول) بیایید تمرکز کنیم. زیرا می توان آن را جامع ترین گزینه دانست.

بعید است که بخواهید شخصی را به عنوان فروشنده یا کارشناس فروش استخدام کنید اما از فرصت مصاحبه با او استفاده نکنید.

این درس برای چه کسانی است؟ فروشنده یا کارفرما؟

ما متن دوره را به کارآفرین، مدیر، کارفرما، مدیر منابع انسانی و به طور کلی خطاب می کنیم کارفرما نوشته‌ایم. اما این بدان معنا نیست که یک فروشنده یا کارشناس فروش نمی تواند از این دوره استفاده کند.

اگر قصد دارید به عنوان فروشنده یا کارشناس فروش در یک شرکت استخدام شوید، با مطالعه دقیق این درس، می توانید متوجه شوید که طرف مقابل در مورد شما چگونه فکر می کند و احتمالاً چه سؤالاتی را می پرسد. طبیعتا این امر آمادگی شما را برای مصاحبه شغلی افزایش می دهد.

بالاخره یک فروشنده یا کارشناس فروش استخدام می کنید؟

متأسفانه در مورد عناوین فروش اتفاق نظر وجود ندارد. گاهی اوقات در یک شرکت کوچک، اصطلاح کارشناس فروش برای توصیف یک فروشنده بسیار ساده استفاده می شود.

گاهی اوقات یک شرکت از اصطلاح فروشنده برای فروش محصولات و خدماتی استفاده می کند که واقعاً نیاز به تخصص و تخصص دارد.

آنچه در زیر به عنوان سوال مصاحبه شغلی می آید، مجموعه ای از سوالات مرتبط است. موقعیت فروش که از منابع معتبر (+ / + / +) جمع آوری شده است.

پیشنهاد می کنیم با توجه به شناختی که از موقعیت شغلی فروشنده دارید از این لیست الهام بگیرید و سوالات موقعیت شغلی مناسب را تهیه کنید. می توانید برخی از این سوالات را حذف کنید یا سوالات جدیدی را به این لیست اضافه کنید.

در مصاحبه استخدام فروشنده به دنبال چه هستیم؟

استخدام یک فروشنده یا کارشناس فروش برای پاسخ به دو سوال طبیعی است:

  • آیا او مهارت و تخصص لازم برای کار در بخش فروش را دارد؟
  • آیا او برای مجموعه ما، تیم ما و فرهنگ ما مناسب است؟

سوال دوم به اندازه سوال اول مهم است. شاید با افرادی مصاحبه کنید که فروشندگان قوی و مسلط هستند، اما دیدگاه ها، اصول و ارزش های آنها با فرهنگ سازمانی شما همخوانی ندارد و ممکن است به عنوان عضوی از تیم فروش شما موفق نباشند.

بنابراین می توان حدس زد که در مصاحبه شغلی به دنبال شناخت تجربه، تسلط بر مهارت های ارتباطی، روحیه کار تیمی، قدرت حل مسئله، شخصیت و پختگی در رفتار، سوابق قبلی، توانایی مدیریت شرایط سخت و استرس زا، همدلی، انگیزه، بلوغ شما در رفتار و نگرش، مسئولیت پذیری و مانند آن هستید.

اما بسیاری از این سؤالات را نمی توان مستقیماً پرسید. ممکن است بپرسید “چند سال سابقه فروش دارید؟” اما مطمئناً نمی توانید بگویید: “چقدر بالغ هستی؟” یا “چقدر به اخلاق و رفتار کاری اعتقاد داری؟”

پس فراموش نکنید که:

در مصاحبه شغلی چه می پرسند؟

سوالات مصاحبه استخدام فروشنده

پس از این مقدمه ها، می توانیم به سراغ اصل بحث برویم و فهرستی از سوالات مناسب برای مصاحبه استخدامی فروشنده را بررسی کنیم. بدیهی است که مصاحبه شغلی لزوما قرار نیست یک مرحله ای باشد و ممکن است تصمیم بگیرید که آن را در دو مرحله انجام دهید.

یعنی ابتدا در مصاحبه اول یک عدد را کنار بگذارید و در مصاحبه دوم افراد مناسب را انتخاب کنید. بنابراین، هنگام انتخاب سؤالات مناسب از لیست زیر، باید تصمیم بگیرید که در چه مرحله ای سؤال را بپرسید. مصاحبه اول یا مصاحبه نهایی.

در بحث شرکت کنید

اگر شما به عنوان مصاحبه کننده یا مصاحبه شونده در مصاحبه شغلی فروشنده حضور داشتید، آیا سوال دیگری وجود داشت که بخواهید با دوستان خود در میان بگذارید؟ (لطفاً فقط به سؤالات و نکات مراجعه کنید و از توصیه های دیگر مانند مرتب و به موقع بودن، لبخند زدن و) خودداری کنید).

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

ترتیبی که ضمیمه به شما پیشنهاد می کند مطالب مجموعه دانش و مهارت های فروش را مطالعه کنید:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه محتوای دانش و مهارت فروش