مدیریت تعارض در یک رابطه عاطفی آیا شما هم دعوا می کنید؟


حمایت اجتماعی محتوای تشویقی کاربر خاص خاص

تعارض در یک رابطه عاطفی

حتما زوج هایی را دیده اید که با افتخار می گویند: «ما هیچ وقت دعوا نکرده ایم». ما هیچ اختلاف نظری بین خود در هیچ موضوعی به خاطر نمی آوریم.» شما حتی ممکن است در یک گروه باشید. یعنی کسانی که معتقدند با دوست، همسر و شریک عاطفی نباید تنش و دعوا وجود داشته باشد.

اما آیا واقعاً یک رابطه عاطفی می تواند سال ها بدون دعوا، تنش، خشم و عصبانیت ادامه یابد؟ به عبارت دیگر، اگر در یک رابطه عاطفی تنش و چالش داریم، باید بگوییم که رابطه ما بی کیفیت است و حالت ایده آل ندارد؟

جان گاتمن، محقق مشهور جهان در زمینه روابط عاطفی و زوج درمانی، معتقد است که:

یک رابطه عاطفی بدون استرس فقط یک افسانه است.

در صمیمی ترین و عمیق ترین روابط، تنش، عصبانیت و دعوا به وجود می آید.

اگر می شنوید که یکی می گوید: “ما هرگز دعوا نمی کنیم.” ما هرگز بحث نمی کنیم. ما بهترین دوستان هم هستیم. ما حتی تصور نمی کنیم روزی برسد که با هم بجنگیم.» نتیجه منطقی که می توانید بگیرید این است که یک یا هر دو طرف از تعارض اجتناب می کنند و استراتژی اجتناب را انتخاب می کنند.

مدیریت تعارض در یک رابطه عاطفی

چرا تعارض طبیعی است؟

گاتمن بارها در کتاب‌هایش توضیح می‌دهد که دو طرف یک رابطه عاطفی لزوماً سیستم اعتقادی یکسانی ندارند. جهان بینی آنها متفاوت است. الگوهای ارزشی آنها متفاوت است. عادات آنها یکسان نیست. ویژگی های شخصیتی آنها دقیقاً یکسان نیست، حتی اگر شبیه هم باشند. بنابراین واضح است که یک رابطه عاطفی همیشه با تعارض همراه است (+/+).

اگر این تفاوت ها را نبینیم و آنها را جدی بگیریم و اگر موفقیت یک رابطه عاطفی را اینگونه تعریف کنیم: «هرگز نباید وارد دعوا، تنش و درگیری شویم»، آن رابطه عاطفی را در آستانه شکست و ناامیدی قرار داده ایم. از آغاز. ممکن است برای مدت طولانی علائم منفی را نبینیم، اما در نهایت این نشانه ها ظاهر می شوند و رابطه بدتر و حتی از هم جدا می شود.

گاتمن یک رابطه عاطفی را به جاده ای تشبیه می کند که در آن شتاب دهنده های زیادی وجود دارد.

منظور او این استعاره تسریع کننده است که انتظار نداشته باشیم هر روز و هر لحظه رابطه، عشق و دوستی وجود داشته باشد و این علاقه مدام در حال افزایش است. در طول رابطه، ما اغلب به سرعت می رسیم. تا جایی که احساس می کنیم دوست داشتن طرف مقابل سخت است و نمی توانیم مثل قبل او را دوست داشته باشیم. حتی ممکن است از خود بپرسیم که آیا واقعاً باید بقیه عمرم را با چنین شخصی بگذرانم؟

تعارض در یک رابطه عاطفی

برای گاتمن، چنین رویدادی اصلا غیر منتظره یا غیر طبیعی نیست. مهم این است که طرفین بتوانند با هر بار رسیدن به پدال گاز کمی آهسته تر و با احتیاط حرکت کنند. بیشتر دقت کن. رفتار آنها را کنترل کنید و با مدیریت مناسب تعارض، از آن نقطه عبور کنید و دوباره شتاب بگیرید. درست مثل کاری که یک راننده ماشین انجام می دهد.

برخی از مشکلات در یک رابطه عاطفی «ابدی» هستند.

گاتمن در بحث مدیریت تعارض در یک رابطه عاطفی به نکته مهمی اشاره می کند که می توان گفت مبنای اصلی مطالعات و تجربیات او بوده است. او می گوید: برخی از اختلافات و درگیری ها همیشه بین شما باقی می ماند و حل نمی شود. شما هم نباید انتظار داشته باشید که حل شوند.

این درس یک بخش تشویقی دارد

عنوان تشویق: فهرست مشکلات ابدی در یک رابطه عاطفی

بخش تشویقی برای کسانی که همان درس را تمرین کرده اند نمایش داده می شود.

پس از ضبط تمرین درس و انتشار آن توسط متمم، برای مشاهده بخشی که به محتوای درس اضافه می شود، مجددا به همان درس مراجعه کنید.

تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید

از بین مسائل و تفاوت های رایج در رابطه عاطفی، کدام یک به ذهن شما خطور می کند که از نوع «مشکل ابدی» باشد؟

یعنی هر دوی شما فکر می کنید که حل نمی شود و همچنین معتقدید که منطقی نیست که رابطه به دلیل آن تمام شود و طرفین باید یاد بگیرند که این اختلافات را بپذیرند.

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

سفارشی که مکمل پیشنهاد می کند در مجموعه حمایت اجتماعی بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه محتوای حمایت اجتماعی