دوره های MBA | روندهای مالی


دوره های مالی MBA

این سوال بارها توسط دوستان تکمیلی مطرح شده است که “گرایش مالی در MBA” چیست و چه دروسی در این گرایش ارائه می شود؟

احتمالاً عاملی است که نشان می دهد چرا آنها اینقدر ضعیف عمل می کنند. بخشی دیگر را می توان به اشتیاق راه اندازی یک استارت آپ در حوزه مالی (فین تک) نسبت داد.

رواج چنین موضوعاتی این سوال را در ذهن بسیاری از افراد ایجاد کرده است که آیا می توان به MBA با گرایش مالی به عنوان مکمل آموزشی مناسب برای فعالیت در زمینه های پولی و مالی نگاه کرد؟

اگرچه مباحث پولی و مالی در دوره های تکمیلی MBA کمتر دیده می شود و جز در موضوعاتی مانند تاریخچه پول و روانشناسی پول به آن پرداخته ایم، اما مناسب دیدیم در مورد دوره های MBA کمی صحبت کنیم تا کسانی که قصد تحصیل در این زمینه را دارند. ممکن است آشنا باشد با این فضای روند بیشتر داشته باشید.

تخصص مالی در مورد چیست؟

قبلا در مقدمه دوره MBA اشاره کردیم که موضوعات و دروس این رشته نسبت به بسیاری از رشته های دانشگاهی از تنوع بیشتری برخوردار است. ممکن است ده ها دانشگاه و موسسه آموزش عالی در سراسر دنیا پیدا کنید که همگی در دوره های MBA گرایش مالی دارند، اما وقتی عنوان دوره ها و سرفصل ها را کنار هم می گذارید، وجه اشتراک زیادی بین آنها پیدا نمی کنید.

در ایران این تنوع به دلیل سیاستگذاری متمرکز وزارت علوم کمتر است. کافی است به برنامه درسی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) وزارت علوم که در سال 1392 بازنگری شده است (دانلود فایل PDF) نگاهی بیندازید. به وضوح خواهید دید که تا به امروز دوره های گرایش مالی و سرفصل های آن تغییر محسوسی نکرده است و در هر کجای کشور ما دوره MBA گرایش مالی برگزار شده، کم و بیش به این عناوین وفادار بوده اند.

سرفصل های زیر از جمله رشته های موجود در لیست پیشنهادی وزارت علوم می باشد:

 • آشنایی با بازارها و موسسات مالی
 • مدیریت سرمایه گذاری
 • هزینه یابی نهایی
 • بانکداری
 • بیمه
 • سرمایه گذاری و تامین مالی املاک و مستغلات
 • قوانین و مقررات مالی
 • امور مالی بین المللی
 • امور مالی اسلامی
 • مالی رفتاری
 • مدیریت مالی در نفت و گاز
 • مهندسی مالی

وزارت علوم معمولاً درسی با عنوان «موضوعات منتخب در امور مالی» را در فهرست خود ارائه می دهد تا دانشکده ها و اعضای هیئت علمی بتوانند هر چیزی را که برای دانشجویان مناسب می دانند، اما در سرفصل های رسمی نمی گنجند، تدریس کنند.

بررسی رشته های گرایش مالی دانشگاه های مختلف نشان می دهد که این لیست تغییر چندانی نداشته است (+/+). دوره های آموزشی مدیریت ریسک و سرمایه گذاری خطرپذیر از جمله موضوعاتی است که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

مطالعات موردی اخیراً رونق گرفته است و دانشگاه های کشورمان بیش از گذشته آن را جدی گرفته اند. البته اغلب به جای «مورد» از واژه «فرزند» استفاده می شود و جالب اینجاست که این واژه نتوانسته از حوزه گرایش مالی فراتر رفته و در سایر حوزه ها نیز رایج شود (پس از شنیدن عنوان از “انشعابات در امور مالی شرکت”). تعجب نکنید، منظور آنها کیف استاد خودمان است).

برای اینکه درک بهتری از دوره های گرایش مالی در ذهن خود داشته باشید، می توانید دوره ها و دوره های اختیاری گرایش مالی در سایر دانشگاه های سراسر جهان (+ / + / + / + / +) را نیز مرور کنید.

شرکت های تابعه گرایش مالی MBA

با توجه به اینکه رشته های مالی بسیار متنوعی ارائه می شود و دانشجو تعدادی از آنها را با توجه به سلیقه و ترجیحات خود انتخاب می کند، عملاً امکان فارغ التحصیلی چند دانشجو از یک مرکز آموزشی با مدرک (MBA in Finance) وجود دارد. ، اما یادگیری آنها یکسان نیست.

در عین حال، موسسات آموزشی با وجود اعلام لیست بلندبالایی از رشته های اختیاری مالی، معمولاً همه آنها را ارائه نمی دهند.

بنابراین، می‌توان گفت که فردی با گرایش مالی در MBA، بسته به گزینه‌های ارائه شده توسط دانشگاه یا موسسه و انتخاب‌هایش، احتمالاً در یکی دو مورد از زمینه‌های زیر قوی‌تر خواهد بود:

مسائل مالی شرکت

کسانی که بیشتر روی این حوزه تمرکز می کنند، یاد می گیرند که چگونه شرکت ها و دارایی های آنها را ارزش گذاری کنند، صورت های مالی را تجزیه و تحلیل کنند، ریسک را مدیریت کنند، شرکت های مالی را مدیریت کنند، و به طور کلی، مشکلات و چالش های مالی شرکت ها را تجزیه و تحلیل کنند. آنها همچنین یاد می گیرند که چگونه مفاهیم و پدیده هایی مانند مالیات، تورم، بودجه بندی، انتظارات بازار و ریسک پذیری سرمایه گذاران می توانند اداره یک شرکت را از نظر مالی آسان تر یا دشوارتر کنند. این دانش به یک متخصص کمک می کند ارزش یک شرکت را ارزیابی کند و در نتیجه تشخیص دهد که هر تصمیم مالی استراتژیک چگونه بر ارزش شرکت تأثیر می گذارد.

کسانی که در امور مالی شرکت ها مسلط هستند، علاوه بر اینکه مدیران و مشاوران ارزشمند شرکت ها هستند، توانایی ویژه ای در تحلیل و ارزیابی شرکت ها نیز دارند. این دانش می تواند نقطه شروع خوبی برای ورود به بازار سرمایه و سرمایه گذاری و معامله باشد. سهام شرکت ها.

آشنایی با موسسات پولی و مالی

جهت گیری مالی را نیز می توان با رویکردی کاملا متفاوت دنبال کرد. به این ترتیب به دنبال آشنایی بیشتر با موسسات مالی خواهید بود. یعنی می خواهید بدانید «بانک» چیست و چه کار می کند و «بانکداری» یعنی چه؟ نقش «بیمه» در اکوسیستم اقتصاد ملی و جهانی چیست و چگونه این نقش را ایفا می کند؟

«بورس» دقیقاً چیست؟ در پاسخ چه نیازی است؟ چه ابزارهایی در اختیار شرکت ها (به عنوان سرمایه گذار) و سرمایه گذاران قرار می دهد؟ مبناي معاملات بازار سرمايه چيست؟

صندوق های سرمایه گذاری مشترک چه می کنند؟ سرمایه گذاری زیرساختی به چه معناست؟ چه نهادهایی (در داخل یک کشور و در سطح بین المللی) با این نوع سرمایه گذاری درگیر هستند؟

البته آشنایی با این موسسات باید همراه با مطالعه قوانین ملی و بین المللی باشد. زیرا قانونگذار به راحتی می تواند با وضع، تغییر و اصلاح قوانین، تغییرات اساسی ایجاد کند و ماهیت، هدف و عملکرد مؤسسات مالی را تغییر دهد.

مفاهیم اقتصاد کلان و محیط اقتصاد بین‌الملل از جمله موضوعاتی است که موسسات مالی بدون آشنایی با آنها به درستی قابل درک و درک نیستند.

تجارت

تجارت همیشه با مسائل مالی گره خورده و هرگز از آن جدا نبوده است. چه معامله پولی و چه معامله در سهام و سایر اوراق بهادار.

بنابراین، مسائل مربوط به مدیریت مالی شرکت ها و همچنین موسسات پولی و مالی را نمی توان از معاملات جدا کرد. با این حال، در سال های اخیر، تحولات جدیدی رخ داده است که رونق معاملات و موضوعات مرتبط را افزایش داده است.

گسترش اینترنت و فناوری اطلاعات علاوه بر سهولت دسترسی شرکت ها به اطلاعات، تجارت را نیز تسریع و تسهیل کرده است. تصمیمات مالی شرکت ها، استراتژی ها و گزارش های مونتاژ به راحتی در دسترس هستند. از سوی دیگر، معاملات به صورت آنلاین و با کمترین دردسر انجام می شود (دو یا سه دهه پیش برای یک معامله ساده، یا باید یک شرکت کارگزاری قابل اعتماد را می شناختید تا این کار را به صورت تلفنی برای شما انجام دهد، یا باید به دفتر آنها مراجعه می کردید). .

دسترسی به تخصص های جدید مانند علم داده و هوش مصنوعی افراد جدیدی را به سمت معاملات بازار سرمایه جذب کرده است. کسانی که برنامه نویسی می دانند، عاشق ریاضیات و آشنایی با هوش مصنوعی هستند، علاقه مند به بازار سرمایه هستند و با انگیزه طراحی و اجرای «معاملات الگوریتمی» بر اساس دانش و تخصص خود و از این بازار سود می برند.

فن آوری هایی مانند بلاک چین و ابزارهای توسعه یافته بر روی پلتفرم بلاک چین (به ویژه ارزهای دیجیتال) علاقه مندان جدیدی را به معامله گران اضافه کرده اند. بازار سهام سابقه طولانی دارد و بازار فارکس ریشه دار و قدیمی است. اما افراد زیادی بودند که به این بازارها نرفته بودند. مثلاً ده بیست سال پیش برای دانشجوی ایرانی قابل تصور نبود که سرمایه یا پس انداز کمی را در قالب پورتفولیوی پوند، دلار، فرانک سوئیس و ین ژاپن نگه دارد. اما امروز همان دانشجو در بازار ارزهای دیجیتال کار می کند و معتقد است که یک “ابزار فناوری جدید” وجود دارد که او حق دارد در آن شرکت کند زیرا به فناوری دسترسی دارد (همانطور که یک مرد جوان در این سن انجام می داد). حضور در «رسانه» را حق خود نمی دانست و امروز شبکه های اجتماعی به بستر اصلی زندگی او تبدیل شده است).

همه این عوامل و نیروهای مشابه، تمایل به تجارت و تجارت را افزایش داده است. به همین دلیل، برخی از دانشکده های بازرگانی، برخی دروس مرتبط با تجارت را در برنامه درسی (+) خود گنجانده اند.

دروس مالی رفتاری، اگرچه قدیمی است، اما به نظر می رسد به دلیل امکان استفاده از الگوریتم ها و محاسبات عددی، بیشتر و بیشتر مورد استقبال معامله گران قرار می گیرد.

توجه داشته باشید که الزاماً همه رشته های MBA در این سه رشته گنجانده نمی شوند و از طرفی این سه رشته کاملاً مستقل و همپوشانی ندارند.

اما این تقسیم بندی ساده می تواند به شما در پاسخ به دو سوال مهم در هنگام انتخاب گرایش مالی در موسسات آموزشی کمک کند:

 • کدام زیر مجموعه گرایش مالی را بیشتر دوست دارم؟
 • این گرایش مالی در کدام حوزه رنگ و بوی بیشتری دارد؟ امور مالی شرکت؟ موسسات مالی؟ یا تجارت؟

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

ترتیبی که متمم برای مطالعه مطالب سری معرفی دوره MBA پیشنهاد می کند:

چند پیشنهاد از مکمل:

سری محتوای مقدماتی MBA