کسب و کار خرد | حتی کوچکتر از مشاغل کوچک


تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید کاربر خاص خاص نکات علمی کارآفرینی

تعریف کسب و کار کوچک

در این درس می خواهیم در مورد یک اصطلاح صحبت کنیم: کار و کسب های خرد یا کسب و کارهای خرد

ما قرار نیست مفهوم پیچیده ای داشته باشیم یا تحقیق و نظریه خاصی را مطالعه کنیم. ما فقط اصطلاح را می خواهیم تجارت خرد به دایره لغات خود اضافه کنید و عواقب جدی نادیده گرفتن مشاغل کوچک در اقتصاد و مدیریت را توضیح دهید.

همه ما کم و بیش شبیه هم هستیم کسب و کار کوچک یا کسب و کار کوچک ما آشنا هستیم. اگرچه تعریف واحدی از این واژه وجود ندارد، اما به نظر می رسد بسیاری از منابع، مشاغل با کمتر از 50 کارمند را مشاغل کوچک می دانند (اگرچه طبقه بندی بر اساس فروش و درآمد نیز پیشنهاد می شود. اما به اندازه طبقه بندی بر اساس تعداد کارکنان رایج نیست). .

گاهی اوقات، دولت ها، سازمان های بین المللی و کتاب های مرجع کسب و کار ترجیح می دهند کسب و کارهای کوچک را در کنار کسب و کارهای متوسط ​​قرار دهند و این اصطلاح SME (مخفف Small-and-Medium Enterprises). در اینجا نیز تعریف روشنی وجود ندارد که همه منابع بر آن اتفاق نظر داشته باشند. اما به نظر می‌رسد که بیشتر منابع، شرکت‌های کوچک و متوسط ​​با مجموعه‌ای کمتر از 500 کارمند را در نظر می‌گیرند.

مزایای این ایمیل ها چیست؟

این نوع دسته بندی ها برای محققان، نظریه پردازان، مربیان و سیاست گذاران مفید است.

محققی را در نظر بگیرید که می خواهد مهم ترین عوامل موفقیت یک کسب و کار را بررسی کند. منطقی نیست که چند شرکت 30، 50 یا 100 نفره کنار شرکت های 10 یا 20 هزار نفری بنشینند و به یک چشم به آنها نگاه کنند و آن ها را تحلیل کنند. تحقیقاتی که صرفاً بر شرکت‌های کوچک و متوسط ​​یا شرکت‌های بزرگ تمرکز می‌کنند، احتمالاً نتایج قانع‌کننده‌تری دارند.

مربیان نیز باید این تفاوت ها را در نظر بگیرند. در بسیاری از موارد، ارائه رویکرد یکسان به همه شرکت ها و سازمان ها، صرف نظر از اندازه آنها ممکن نیست. به عنوان مثال، آیا راه حل ها و ابزارهای مدیریت منابع انسانی، برای یک شرکت با 25 کارمند، می توانند راه حل های منابع انسانی یک شرکت با 3000 کارمند را تقلید کنند؟

سیاست گذاران نیز اغلب ترجیح می دهند به یک چشم به شرکت ها و سازمان ها نگاه نکنند. به عنوان مثال، دولت یا بانک جهانی ممکن است تصمیم بگیرند که برخی از ابزارهای حمایتی خود را فقط در اختیار کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​قرار دهند.

بنابراین علیرغم همه بحث ها در مورد نحوه تقسیم شرکت ها و مشاغل، اصل این تقسیم مفید، ضروری و اجتناب ناپذیر است. حتی اگر دقیقاً مشخص نباشد که یک کسب و کار کجا از قلمرو SME ها خارج می شود و به یک باشگاه تجاری بزرگ تبدیل می شود.

اصطلاح کسب و کار خرد چگونه به وجود آمد؟

اگر بگوییم بهتر است تجارت چند هزار نفر و تجارت صد یا دویست نفر را با یک چشم نبینیم، این سؤال پیش می آید: «آیا تجارت صد نفر و تجارت سه نفر می شود. با یک چشم دیده می شود؟”

در دهه های اخیر بسیاری از کارشناسان به این نتیجه رسیده اند بهتر است مشاغل بسیار کوچک را از مشاغل کوچک جدا کنید. اما این تقسیم بندی قبل از اینکه در دنیای مدیریت و کارآفرینی شکل بگیرد در صنایع مالی و بانکی مطرح شد.

محمد یونس، کارآفرین اجتماعی بنگلادشی اولین کسی بود که کسب و کارهای بسیار کوچک را در عمل در کانون توجه سازمان ها، نهادها و نظریه پردازان قرار داد (عکس از فائو)

محمد یونس - کسب و کار کوچک - کسب و کار کوچک

او معتقد بود که توسعه اقتصادی و اجتماعی باید از ته جامعه آغاز شود. اما می بینید که بانک ها، دولت ها و سایر موسسات مالی و سیاست گذار بیشتر بر روی «بازیگران بزرگ اقتصاد» تمرکز دارند. برای یک بانک آسان‌تر است که یک وام چند میلیارد دلاری به یک گروه بدهد و تنها با یک فرد (یا سازمان) باشد تا اینکه به ده‌ها هزار مجموعه کوچک وام دهد و درگیر فرآیند اداری شود.

یونس بر خلاف رویه رایج در زمان خود، بر اهمیت تامین مالی خرد، اعتبارات خرد و وام خرد تاکید کرد و در سال 1983 بانکی به نام گرامین راه اندازی کرد. این بانک که امروزه نزدیک به 2600 شعبه دارد، به قدری رشد کرده است که یونس در سال 2006 جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد (+). چه کسی باید این اعتبارات بسیار ناچیز را دریافت کند؟ پاسخ واضح است: مشاغل کوچک. کسب و کار خرد از این طریق وارد ادبیات اقتصادی شد و بعدها مورد توجه نظریه پردازان مدیریت قرار گرفت (+).

اکنون که دهه ها از ابداع واژه کسب و کار خرد می گذرد، اغلب کلمه MSME را می شنویم و می شنویم.

تعریف MSME

در مورد تعریف کسب و کار خرد، درست مانند تعریف SME، اختلاف نظر وجود دارد.

تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید

آیا هنگام مطالعه این درس سؤال دیگری به ذهن شما خطور کرد؟

سوالاتی که برای خود کسب و کارهای خرد، مشاوران، سیاست گذاران، مدیران و نظریه پردازان مفید است. سوالاتی که فکر می کنید می توانند در انتهای درس به لیست اضافه شوند.

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

ترتیبی که این ضمیمه به شما پیشنهاد می کند سری نکات آکادمیک کارآفرینی را مطالعه کنید:

چند پیشنهاد از مکمل:

سری مطالب نکات علمی کارآفرینی