حرکت آونگ در زندگی آیا به دنبال رسیدن به اهداف خود هستید یا کسب لذت؟


نوسان آونگی بین لذت و هدف

اگر بخواهیم فقط یک محور کلیدی برای کتاب طراحی شادی پل دولان تعریف کنیم، آن محور می تواند باشد. بین هدف و لذت حرکت کنید دانستن.

مفهومی که دولان آن را PPP یا Pleasure Purpose Principle می نامد.

او سعی دارد PPP را با استفاده از استعاره آونگ توضیح دهد و گفت: زندگی هر یک از ما درست مانند آونگی است که دائماً بین جستجوی لذت و تعقیب اهداف نوسان دارد. برخی از کارهایی که انجام می دهیم برای رسیدن به اهداف مشخص و برخی برای تجربه لذت است.

در جستجوی یک زندگی شاد

البته وقتی در این بحث از هدف و هدف صحبت می کنیم، منظورمان این نیست که خیلی جدی بنشینیم و فکر کنیم و تحلیل کنیم: «در این لحظه خاص چقدر دنبال هدف خاصی هستم؟

اما همچنین در مدل PPP دولان، هدفمندی یکی احساس و ادراک شخصی آیا: «انجام دهید تو احساس میکنی آیا اکنون به سمت هدف خاصی حرکت می کنید یا خیر؟

نمودار لذت-هدف را رسم کنید

برنامه روزانه خود را روی کاغذ بنویسید و هر تعداد فعالیتی که فکرش را می کنید انجام دهید. به عنوان یک ستون عمودی در آن ثبت نام کنید. این لیست باید تقریباً تمام زمان روزانه شما (یعنی حدود 24 ساعت) را پوشش دهد.

تماشای تلویزیون، رفت و آمد به محل کار، بردن بچه ها به مدرسه، صرف صبحانه با همکاران، صرف شام با خانواده، ارسال پیامک به دوستان، حمام کردن و هر فعالیت دیگری را می توان به این لیست اضافه کرد.

در یک طرف ستون بنویسید: مقدار لذت

در کنار هر فعالیت بسته به میزان لذتی که به شما می دهد عددی بین صفر (بدون لذت) تا 10 (لذت زیاد) بنویسید (اصلاً فکر نکنید که فعالیت هدفمند است یا خیر).

حالا در سمت دیگر ستون بنویسید: هدفمند بودن

همراه با هر فعالیت، به هر فعالیتی به اندازه ای که هدفمند به نظر می رسد، نمره ای بین صفر تا ده بدهید (اصلاً فکر نکنید که آیا آن فعالیت لذت بخش است یا خیر).

به خاطر داشته باشید که امتیاز دهی صرفاً به سلیقه شما بستگی دارد و هیچکس نمی تواند سلیقه شما را زیر سوال ببرد. زیرا تجربه شادی و ناراحتی در نهایت تجربه ذهنی شماست و هیچکس دیگری نمی تواند درباره آن قضاوت کند.

به عنوان مثال، ممکن است به فرزندتان نمره گل 5 و نمره یادگیری زبان 8 بدهید. زیرا دومی را بیشتر از اولی مطابق با اهداف زندگی خود می بینید. اما دوست شما دقیقا برعکس به شما امتیاز می دهد. زیرا او آوردن بچه ها به مدرسه را یکی از کارهای مهم زندگی خود می داند (لذت هم همین طور).

به عنوان یک مثال ساده، بخشی از نمودار یک فرد ممکن است به شکل زیر باشد:

نمودار سرگرمی و هدف برای یافتن الگویی از فعالیت های شاد

همانطور که می بینید، فعالیتی مانند شرکت در کلاس کالج بیشتر یک فعالیت هدفمند است و فردی که نمودار را ترسیم می کند برای سرگرمی کلاس ظاهر نمی شود (توجه داشته باشید که برای هر فرد، این امتیازات و موقعیت ها می تواند متفاوت باشد، و ممکن است شما برای مثال، کلاس دانشگاه را در جای دیگری روی نمودار قرار دهید).

نگاه دقیق تر به نمودار همچنین نشان می دهد که پیاده روی هم برای تفریح ​​و هم برای یک هدف خاص (احتمالاً سلامتی) انجام می شود.

موتور جستجوی هدف یا ماشین تجربه لذت؟

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه دوره

دسترسی کامل به مجموعه درس های زندگی شاد برای اعضای ویژه مکمل فراهم شده است.

تعداد درس: 29

دانشجویان این دوره: 5594 نفر

تمرین های ثبت شده: 5618 مورد

با استفاده از مکمل عضویت ویژه، علاوه بر دسترسی به این مجموعه دوره ها، به دوره های بسیار بیشتری نیز دسترسی خواهید داشت که لیست آنها را می توانید در اینجا مشاهده کنید:

لیست دروس تکمیلی

البته اگر علاقه مند به بحث در مورد زندگی شاد هستید، بهتر است ابتدا درس های زیر را در نظر بگیرید و مطالعه آنها را در اولویت قرار دهید:

شخصیت | حمایت اجتماعی

خودشناسی | عزت نفس | هوش هیجانی

تجزیه و تحلیل رفتار تعاملی تسلط کلامی را پرورش دهید

استرس | مربیگری مدیریت انگیزه

دوره MBA (مطالعه منظم دوره ها)

اگر با فضای مکمل آشنایی ندارید و دوست دارید در مورد مکمل بیشتر بدانید، می توانید نظرات دوستان مکمل را در مورد مکمل مطالعه کنید و ببینید آیا مکمل برای شما مناسب است یا خیر. اینها افرادی هستند که برای مدت طولانی از مکمل استفاده کرده اند و آن را به خوبی می دانند:

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

سفارشی که متمم برای مطالعه مطالب مجموعه کارگاه زندگی شاد به شما پیشنهاد می کند:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه مطالب کارگاه زندگی شاد