حرکت به سوی آینده | وقتی فریب روزهای دور را می خوریم


تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید مهارت های متقاعدسازی

حرکت به سوی آینده

تا به حال شده دو یا سه هفته بعد با دوستانتان قرار ملاقات داشته باشید و وقتی روز فرا رسید، مثل روز اول حوصله دیدن آنها را نداشته باشید؟

تا به حال این انرژی و انگیزه را داشته اید که در ابتدای ترم حداکثر دروس را ثبت نام کنید، اما وقتی به امتحانات می رسید، خودتان را نفرین می کنید که این همه دروس مختلف را با هم می گذرانید؟

آیا تا به حال برنامه ریزی کرده اید که یک یا دو ماه بعد سفری داشته باشید و شب سفر برایتان سخت باشد و تعجب کنید که چرا روز اول به این سختی ها فکر نکرده اید؟

اگر شما هم چنین احساساتی را تجربه کرده اید، باید بگوییم که تنها نیستید و افراد زیادی تجربه مشابهی داشته اند.

مطالعات متعدد نشان داده است که ما انسان ها در تجزیه و تحلیل تصمیمات و رفتارهای دور، امیدها و آرزوهای خود را بزرگ می کنیم و ترس ها و مشکلات را تحقیر می کنیم (+).

وقتی به دوره دوستانه ماه آینده فکر می کنید، لذت بودن با دوستان و خوش گذرانی را می بینید. اما شاید فکر کنید زحمت پیدا کردن لباس، تاکسی گرفتن و تهیه هدیه برای دوستان و امثال اینها خیلی کم است.

نتیجه این است که خوبی ها بیشتر از بد هستند و شما به راحتی تصمیم می گیرید که آن را کجا قرار دهید. هر چه به تاریخ آن دوره نزدیکتر می شوید، «دردسرها» بزرگتر و «امید خوشبختی» کوچکتر و از خوش بینی روزهای اول دورتر می شوید.

با همین سازوکار در آینده چک های پرداخت زیادی صادر خواهیم کرد. هر چه تاریخ چک دورتر باشد، امید به چک بیشتر می شود و دردسر کمتری برای تامین مالی آن خواهیم داشت. تنها زمانی که به تاریخ تحویل چک نزدیک می شویم، سختی ها و مشکلاتی را که در انتظارمان است، می بینیم و چقدر از نوشتن روز اول چک پشیمان می شویم.

کارشناسان متقاعد کننده از این اصل و تکنیکی به نام استفاده می کنند حرکت به سوی آینده (هل به آینده).

همانطور که می گویند: اگر اکنون نمی توانید طرف مقابل را به انجام یک کار یا رفتار متقاعد کنید، از او بخواهید در آینده (چند ساعت بعد، چند روز بعد یا چند ماه بعد) آن را انجام دهد.

شاید اگر اکنون با مدیر خود تماس بگیرید و بگویید می خواهید در مورد حقوق خود با او صحبت کنید، این پاسخ را بشنوید که “وقت ندارم و سرم شلوغ است و در آینده در مورد آن صحبت کنیم.”

اما اگر بگویید می خواهید امروز عصر یک ربع ساعت یا آخرین ساعات اداری آخر هفته یا آخر هفته را صرف صحبت در مورد حقوق خود کنید، به احتمال زیاد پاسخ مثبت دریافت خواهید کرد.

به همین ترتیب، ممکن است نتوانید تمام مدیران اجرایی را سه روز بعد برای یک جلسه گرد هم بیاورید. اما می توانید همه را متقاعد کنید که سه هفته بعد در یک زمان خاص ملاقات خواهند کرد.

مشکل اینجا نه تنها این است که سه هفته آینده رایگان است و تنظیم زمان آسان تر خواهد بود، بلکه بخشی از ماجرا این است که دردسر حضور در سه هفته آینده کمتر و کمتر به نظر می رسد.

تکنیک حرکت به سوی آینده بسیار ساده به نظر می رسد. اما در عمل بسیار کارآمد است و می تواند در مذاکره و متقاعدسازی به ما کمک کند.

البته هر چه نمونه های بیشتری از این تکنیک در ذهن داشته باشیم، استفاده از آن برای ما راحت تر خواهد بود.

بنابراین پیشنهاد می کنیم کمی فکر کنید و پاسخ سوالات زیر را برای دوستان خود بنویسید و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید:

  • آیا تا به حال سختی ها و چالش های یک اقدام را به دلیل دور بودن آن دست کم گرفته اید و آن را در برنامه های خود قرار داده اید؟
  • آیا تا به حال از تکنیک “حرکت به سوی آینده” برای متقاعد کردن دیگران برای انجام کاری استفاده کرده اید که فکر می کنید اگر درخواست شما در آن لحظه مطرح می شد، رد می شد؟

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

ترتیبی که مکمل پیشنهاد می کند در مجموعه متقاعدسازی بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

سری مطالب قانع کننده