قبیله Ndebele وقتی ابزاری جز قلم و رنگ باقی نمانده است


قبایل اندبله

اندبله یکی از قبایل آفریقایی است که در زیمبابوه و آفریقای جنوبی زندگی می کنند.

قبیله Ndebele برای کارهای هنری خود شناخته شده است. ترکیب زیبای خط و رنگ بر روی لباس و دیوار خانه ها.

حتی اگر نام قبیله Ndebele را نشنیده باشید، باز هم ممکن است نمونه هایی از خانه های آنها را دیده باشید. خانه هایی که دیوارهای آن پر از اشکال هندسی و با رنگ های متنوع، روشن و درخشان است، چشم و دل بیننده را به وجد می آورد.

کافی است خانه های Ndebele یا هنر Ndebele را در Google Images جستجو کنید تا نمونه های زیادی از این خانه ها را ببینید.

به عنوان نمونه، عکس های زیر توسط حساب کاربری ClaudeVoyage در فلیکر منتشر شده است:

افراد دیگری نیز عکس ها و تصاویری از هنر مردم اندبله ثبت کرده اند.

چند نمونه دیگر از این آثار را ببینیم:

عکس از اکانت فلیکر مارسل موریس

عکس از اکانت فلیکر جروم بون

عکس از حساب travel_companion در فلیکر

اما این خانه های زیبا که با نقش های رنگارنگ تزئین شده اند، روایتگر روزهای سخت و تلخ استعمار هستند (+/+/+). محل سکونت این قبایل در آفریقای جنوبی در گذشته مستعمره هلند بوده است. مردم محلی آنها را بوئر می نامیدند.

جنگ‌های سخت و طولانی سرانجام بوئرها را بر مردم ندبله مسلط کرد و این مردم به عنوان کارگر و کشاورز به هلندی‌ها خدمت کردند. فشار و ظلم استعمارگران بسیار شدید بود و در این بین مردم می خواستند ارتباط و فرهنگ و دغدغه های خود را حفظ کنند.

طرح و رنگ به آنها کمک کرد. دیوارهای خانه هایشان را رنگ می کردند و با نقوشی که می کشیدند برای هم پیام می فرستادند. اصول، ارزش ها، دغدغه ها، ازدواج ها، دعاها و احساسات خود را این گونه ترسیم کردند و به یکدیگر گفتند و استعمارگرانی که این اثر را بیش از هنر و نقاشی می دیدند و پیام آن را نمی فهمیدند، مخالفت نمی کردند.

سال ها از دوران استعمار می گذرد. حتی استعمارگران نیز در پی آن هستند که آنچه را که از سرزمین ها در قالب عتیقه جات، نمادها و گنجینه ها گرفته اند به آنها بازگردانند (+). اما در طول دهه های اخیر، بازی نقش و رنگ در میان قبیله ندبله ادامه داشته و همچنان بر در و دیوار خانه ها و ظروف و وسایل منزل به یادگاری از روزهای سخت گذشته نشسته است.

خانم استر مهلنگو یکی از مشهورترین هنرمندان این قبیله است که اکنون در دهه نهم زندگی خود می باشد. او نقاشی هایش را با دو حرف E و M امضا می کند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید حتی BMW نیز از طرح های او در یکی از نسخه های انحصاری خودروهای خود استفاده کرده است (+):

توضیح: این مقاله و مطالب مشابه قبلا در ضمیمه “زنگ فوناز” منتشر شده است. اما این روزها چنین تعبیری بی احترامی به عزیزانمان است. بنابراین فعلا عنوان دسته بندی را به «زنگ توقف» تغییر داده ایم. البته این را هم باید بگوییم که زنگ تفریح ​​در اصلاحیه هرگز برای تفریح ​​به معنای واقعی کلمه نبود و واقعاً بهانه ای بود برای «توقف» در بین درس های جدی تر و سنگین تر.

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

برخی از دوستان دیگر که به این درس علاقه دارند:

چند مقاله پیشنهادی از مکمل: