جامعه فراصنعتی | معرفی کتاب دانیل بل


متفکران کلاسیک مدیریت کاربر خاص خاص مقدمه ای بر کتاب های مدیریت

اهداف و انتظارات آموزشی از متمم در این دوره

کد دوره: 286255

قلب صنعت جهان کجاست؟ آیا تا به حال به این سوال فکر کرده اید؟

اگر صنعت را با کارخانه و خط تولید و کارگر یکی بدانیم، احتمالاً باید بگوییم که «چین» قلب صنعت جهان است.

اما کشورهای دیگر چطور؟ آیا باید کشورهای اروپای غربی مانند آلمان، اتریش یا انگلستان را در صنعت عقب تر و ضعیف تر از چین بدانیم؟ آیا تنها معیار مقایسه تعداد کارگران و حجم خروجی کارخانه است؟

در مورد شرکت هایی مانند گوگل یا اپل چطور؟ اینها شرکت هایی هستند که مزیت رقابتی در فرآیندهای تولید سنتی ندارند.

آیا این شرکت ها را نیز باید «صنعتی» دانست؟ یا همان طور که در ایران رایج است، اصطلاحی مانند «دانش محور» برای توصیف آنها مناسب تر است؟

در این درس به بهانه کتاب «ظهور جامعه پسا صنعتی» در این باره بیشتر صحبت خواهیم کرد. کتابی کلاسیک که حدود نیم قرن از انتشار آن می گذرد.

جامعه فراصنعتی

دانیل بل، جامعه شناس برجسته قرن بیستم ظهور جامعه پسا صنعتی یا کتاب آمدن جامعه فراصنعتی را در سال 1973 منتشر کرد. کارشناسان، کارشناسان و عموم مردم آنقدر از این کتاب استقبال کردند که اصطلاح «جامعه فراصنعتی» به سرعت به یک اصطلاح رایج در دنیای جامعه شناسی، مدیریت و تجارت تبدیل شد.

ایده دنیل بل این بود که دنیای امروز دیگر محدود به خط تولید و کارخانه و کارگر نیست. عصر جدید، عصر اطلاعات، دانش و تخصص است. بنابراین، مفاهیم «صنعت» و «جامعه صنعتی» دیگر نمی‌توانند جهان ما را مانند گذشته توصیف کنند، حداقل آن‌طور که معمولاً در ذهن ما تعریف می‌شود.

نگاه دنیل بل در این کتاب را می توان با سخنان پیتر دراکر در حدود یک دهه پیش مقایسه کرد. دراکر همچنین از کارگر دانش بنیان صحبت کرد و گفت: کارگران عصر جدید مانند آنچه ما همیشه از کارگر در ذهن داشته ایم نیستند.

اگر بخواهیم به تفاوت دنیل بل و پیتر دراکر اشاره کنیم، باید بگوییم که دراکر به دوران جدید بیشتر از منظر مدیریت و تجارت نگاه می کرد. بل، از سوی دیگر، به این تغییرات به چشم یک جامعه شناس می نگرد.

معرفی کتابی با قدمت نیم قرن؟

یک بار در متمم به اهمیت کتاب های قدیمی پرداخته ایم.

کتاب جامعه پسا صنعتی دنیل بل نمونه خوبی از یک کتاب قدیمی است که خواندن آن هنوز هم می تواند مفید باشد.

هنر دانیل بل در پیش بینی روندها و تحلیل تأثیر این روندها بر جامعه واقعاً ستودنی است. به طوری که وقتی قسمت های زیادی از این کتاب را می خوانید، احساس می کنید در حال خواندن یک کتاب کاملاً جدید در مورد مسائل روز هستید.

به همین منظور تصمیم داریم به بررسی کتاب جامعه پسا صنعتی به عنوان یکی از کتاب های مدیریت در ضمیمه بپردازیم.

کتاب جامعه پسا صنعتی

جامعه فراصنعتی به چه معناست و چه ویژگی هایی دارد؟

بحث جامعه فراصنعتی تا حدودی به موضوع کارگران دانش بنیان که توسط پیتر دراکر مطرح شده بود نزدیک شد. اما وسعت و عمق بیشتری دارد.

دانیل بل معتقد بود که جامعه صنعتی که به خط تولید و کار فیزیکی کارگران معروف است، دیگر نیروی محرکه اقتصاد نخواهد بود و با توجه به اهمیت روزافزون دانش، به زودی با جوامعی با مزیت رقابتی مواجه خواهیم شد. کار فیزیکی یا کارگران ارزان نیست. بلکه با اتکا به روش‌های تفکر و درک بهتر و استفاده از دانش، از سایر جوامع پیشی می‌گیرند.

در اینجا برخی از ویژگی هایی است که دانیل بل در مورد جامعه فراصنعتی پیش بینی کرد:

عکس از دانیل بل - نظریه پرداز جامعه اطلاعاتی و جامعه فراصنعتی

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

ترتیبی که این ضمیمه به شما پیشنهاد می کند مجموعه اندیشمندان مدیریت کلاسیک را بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه مطالب حوزه اندیشمندان مدیریت کلاسیک