اسکیومورفیسم | مفهومی فراتر از طراحی وب سایت ها و اپلیکیشن هاست


تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید کاربر خاص خاص واژه نامه تکمیلی

اسکیومورفیسم

حتما دیده اید از چوب پنبه ای که برای بستن درب بطری های شیشه ای استفاده می شود. این چوب پنبه دارای ویژگی های مثبت بسیاری است. آنها کمی انعطاف پذیر هستند. آنها از ورود و خروج هوا جلوگیری می کنند. عمر طولانی دارند و به محیط زیست آسیب نمی رسانند. اما ویژگی دیگری هم دارند که شاید ندانید یا به آن توجه نکرده باشید: چوب پنبه نیستند!

برخی از چوب پنبه هایی که در بازار یا روی شیشه می بینید مصنوعی است. جالب اینجاست که تولیدکنندگان همچنان در تلاش هستند تا چوب پنبه مصنوعی را بسیار شبیه چوب پنبه طبیعی کنند.

چرا؟ احتمالاً به این دلیل که مردم با توجه به خاطراتی که از چوب پنبه واقعی دارند، اگر چوب پنبه طبیعی به نظر برسد، اعتماد بیشتری دارند.

اسکیومورفیسم

داستان چوب پنبه، مقدمه ای بر بحث مفهوم اسکیزومورفیسم () است.

امروزه، اگر از طراحان وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها و متخصصان UI و UX (طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری) در مورد اسکیومورفیسم بپرسید، احتمالاً اکثر آنها داستان را با استیو جابز شروع می‌کنند و شبیه‌سازی را با طراحی مسطح مقایسه می‌کنند.

اما در این درس تکمیلی قصد داریم کمی جلوتر برویم و ببینیم که این اصطلاح دقیقاً به چه چیزی اشاره دارد و معنای عمیق آن چیست.

اسکیومورفیسم در باستان شناسی و معماری

باستان شناسان و معماران هنگام مطالعه آثار باستانی مانند معابد روم و یونان با پدیده جالبی مواجه شده اند: اجزایی که کارکرد خاصی ندارند. وجود آنها حتی با «زیبایی» تنها قابل توجیه نیست.

به عنوان مثال، به تکه های مکعب زیر لبه های سقف در تصویر زیر نگاه کنید:

شیومورفیسم در معماری

امروزه ما تقریباً از دلیل چنین قطعاتی مطمئن هستیم. سال هاست که چشم مردم به سازه های چوبی عادت کرده است و پس از حذف چوب از سازه ها، معماران همچنان از عناصری مشابه عناصر سازه های چوبی در ساختمان استفاده می کردند. این مکعب ها مانند انتهای تیرهای چوبی ساخته می شوند. این به بیننده “حس آشنایی” داد و او را اعتماد به نفس بیشتری کرد (+).

نمونه دیگری از شکاف در طراحی خودروهای اولیه را مشاهده می کنید. این خودروها به گونه ای طراحی شده بودند که تا حد امکان شبیه کالسکه های قدیمی باشند. این خودروی بنز که در سال 1897 با قدرت شگفت انگیز 10 اسب بخار طراحی و عرضه شده است را ببینید (+):

اسکیزومورفیسم در صنعت خودروسازی

به عبارت دیگر، شکاف‌گرایی شکلی از محافظه‌کاری در طراحی بوده است: تلاش برای طراحی محصولی که مشتری (یا مخاطب) با آن غریبه نباشد.

شیمومورفیسم تقریباً همیشه یک گرایش رایج در طراحی بوده است. کافی است به اولین کتاب هایی که پس از اختراع چاپخانه منتشر شد نگاه کنید. نحوه نوشتن حروف بسیار شبیه به آنچه قبلا با قلم نوشته شده بود است. می دانیم که هنگام نوشتن با خودکار خطوط به ناچار ضخیم و نازک می شوند و ضخامت آنها ثابت نمی ماند. جالب است که همین تغییرات ضخامت در طراحی حروف چاپی تقلید شده است:

تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید

به این سوال فکر کنید که در کجای دیگر شکاف را دیده اید. آیا کار مثبتی داشت؟ یا به نظر شما عملکرد محدود کننده ای داشت؟ ممکن است به این نتیجه برسید که در ابتدا کارکرد مثبتی داشته و امروز کارکرد خود را از دست داده است.

لازم نیست به چند مثال در درس یا نمونه های آنلاین و دیجیتال محدود شوید. هر مثالی که از هر جایی به ذهنتان خطور کند می تواند مفید و آموزنده باشد.

ما به دنبال نمونه هایی هستیم که در آن طراحان ترجیح داده اند ابزارهای جدیدی شبیه به ابزارهای قدیمی ارائه دهند. در هر کجا و به هر شکلی.

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

چند پیشنهاد از مکمل: