مالیات بر گناه | آیا مالیات بر گناه می تواند راه حل موثری باشد؟


تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید روانشناسی پول کاربر خاص خاص

مالیات بر گناه

مالیات بر گناه یا مالیات بر گناه اصطلاحی در حوزه اقتصاد و سیاست گذاری است که حتی اگر تا به حال نام آن را نشنیده باشید، احتمالا نمونه های آن را دیده و تجربه کرده اید.

مالیات بر گناه حداقل چهار یا پنج قرن قدمت دارد و نقش مهمی در توسعه و ارتقای آن از پادشاهان گرفته تا اقتصاددانان رفتاری داشته است.

قبل از ادامه درس، لازم به توضیح است که این مفهوم در قرن اخیر – به این دلیل که بعداً خواهیم گفت – به اصطلاح مالیات حقوق و دستمزد یا مالیات پیگویان همچنین به نام.

این را هم بگوییم که تا کنون بسیاری از نویسندگان و تحلیلگران مالیات بر گناه مقالات و مقالاتی نوشته اند. اما در این میان، کار مایکل تام جامع‌تر و تأثیرگذارتر بوده است. وی در دو کتاب سیاست مالیاتی و مالیات بر گناه به این موضوع پرداخته و به بررسی تاریخچه و پیامدهای این ابزار سیاستی پرداخته است.

بخش قابل توجهی از مطالبی که در این درس می خوانید نیز از گفته های او در این دو کتاب اقتباس شده است.

مالیات بر گناه | یک تعریف ساده

مالیات بر گناه را می توان به ساده ترین روش تعریف کرد:

دخالت دولت در خرید و مصرف محصولات یا انجام رفتارهایی که دولت معتقد است بهتر است آن محصولات را نخرند یا آن رفتارها را انجام ندهند.

این مداخله در قالب مالیات انجام می شود.

به عنوان یک مثال ساده می دانیم که سیگار برای سلامتی انسان (هم مصرف کننده و هم برای اطرافیانش) مضر است. فرض کنید دولت اعلام کند کسانی که سیگار می کشند باید مقدار مشخصی مالیات به دولت بپردازند و این مبلغ مستقیماً روی قیمت یک پاکت سیگار از مصرف کننده گرفته می شود.

مدافعان مالیات بر گناه معتقدند که این سازوکار می تواند دو دستاورد مهم داشته باشد. اول اینکه سیگار کشیدن را کاهش می دهد. دیگر اینکه این درآمد مالیاتی از طریق دولت به جامعه باز می گردد و به عنوان بخشی از بودجه عمومی می تواند صرف رفاه یا زندگی بهتر مردم شود. حتی ممکن است دولت تصمیم بگیرد که این درآمدها را مستقیماً به بخش سلامت اختصاص دهد و مثلاً با آنها بیمارستانی برای بیماران ریوی بسازد.

مالیات بر گناه

تاریخچه مالیات بر گناه

محدودیت دسترسی کامل به این دوره

دسترسی کامل به این درس برای کاربران خاص مکمل در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر مکمل ویژه، علاوه بر دسترسی به سایر موضوعات مرتبط با روانشناسی پول، به دوره های بسیار دیگری نیز دسترسی خواهید داشت که لیست آنها را می توانید در اینجا مشاهده کنید:

لیست دوره های آموزشی برای کاربران تکمیلی

طبق بررسی ما، دوستان مکمل علاقه مند به روانشناسی پول نیز از درس های زیر استقبال کرده اند:

تاریخچه پول | سواد مالی کودکان و نوجوانان

خودشناسی | شخصیت | مذاکره

افزایش عزت نفس | زندگی شاد | تصمیم گیری

اگر با فضای مکمل آشنایی ندارید و دوست دارید در مورد مکمل بیشتر بدانید، می توانید نظرات دوستان مکمل را در مورد مکمل مطالعه کنید و ببینید آیا مکمل برای شما مناسب است یا خیر. اینها افرادی هستند که برای مدت طولانی از مکمل استفاده کرده اند و آن را به خوبی می دانند:

تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید

نظر شما در مورد مالیات بر گناه چیست؟ آیا آن را دوست دارید؟ یا ترجیح می دهید به دلیل مضرات احتمالی مزایای آن را کنار بگذارید؟

اگر چنین است، چه چیزی برای چنین مالیاتی مناسب است؟

آیا می توانید راه هایی برای کاهش خطرات احتمالی این سیاست در نظر بگیرید؟

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

به ترتیبی که این مکمل به شما پیشنهاد می‌کند سری‌های اصول روانشناسی پول را بخوانید:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه مطالب مبانی روانشناسی پول