عادات کوچک زندگی | برای حفظ و تعمیق دوستی ها چه می کنید؟


تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید عادت های کوچک زندگی

عادت های کوچک زندگی

در مجموعه عادات کوچک زندگی، همانطور که از نامش پیداست، سراغ مشاغل سنگین و کارهای بزرگ نمی رویم. بلکه صحبت از رفتارها و عادات ساده و کوچک است. البته عادت هایی که گاهی می توانند تاثیرات بزرگ و ماندگاری داشته باشند.

طبیعتا چنین بحثی می تواند بسیار گسترده باشد و طیف وسیعی از موضوعات را در بر گیرد.

به عنوان مثال در مورد حیوانات خانگی صحبت کرده ایم و اینکه کسانی که با حیوانات خانگی زندگی می کنند چه انتظاراتی از دیگران دارند و از دیگران چه اصول و قوانینی را انتظار دارند.

یا در مورد یادگیری زبان انگلیسی صحبت کرده ایم و عادات و تکنیک هایی را که استفاده می کنیم با دوستان خود به اشتراک گذاشته ایم.

مدیریت هزینه های زندگی، سفر، رفتن به رستوران، تماشای فیلم و عکاسی از دیگر موضوعاتی است که به آن پرداخته ایم.

این بار می خواهیم به یکی از مهم ترین حوزه های زندگی برویم.

روابط دوستانه و گروه های دوستی

روابط دوستانه روابطی هستند که ما یک به یک با افراد دیگر داریم. روابطی که ممکن است بعد عاطفی قوی یا سبکی داشته باشند (از یک شریک عاطفی گرفته تا یک همکار یا همسایه که دوست ما نیز شده است).

گروه های دوستی گروه های سه نفره یا بیشتر هستند که بخشی از وقت خود را به صورت گروهی با هم می گذرانند. به عنوان مثال، چند دوست دانشگاهی که بعد از گذشت سالها، هنوز هم چند روز دور هم جمع می شوند و در واتس اپ یا تلگرام گروه دارند. یا گروهی از همکاران که به تدریج بین آنها دوستی ایجاد کردند و اکنون با وجود اینکه شغلشان از هم جدا شده است، همچنان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

در همه این نوع دوستی ها، چه در روابط دو نفره و چه در گروه های دوستی بزرگتر، رفتارهای سازنده و غیر سازنده را تجربه کرده ایم. ما قاعدتا از آن دسته افرادی بوده ایم که گاهی به دوستی کمک کرده و گاهی به دوستی آسیب زده ایم.

رفتارهای سازنده روابط را عمیق تر و دوستی ها را معنادارتر می کند.

در مقابل، رفتارهای مخرب دوستی ها را کمرنگ و نابود می کند. البته گاهی دوستی ها در ظاهر باقی می ماند. اما چیزی که یک دوست را نگه می دارد فقط خجالت و رو در رو است. وگرنه همه می دانند که دوستی عمیق و جدی امروز دیگر وجود ندارد.

از هر کدام از ما بپرسید، می توانیم توضیح دهیم که چقدر برای حفظ و تقویت دوستی هایمان تلاش کرده ایم.

احتمالاً فهرستی از فداکاری‌ها، گذشته و تلاش‌ها در ذهن ما وجود دارد که باعث می‌شود، حتی پس از ضعیف شدن یا نابودی یک رابطه، همچنان به خودمان حق سرزنش دیگران را بدهیم.

در مقابل، اشتباهات و ضعف های دیگران معمولا برای ما بیشتر نمایان است و رفتارهای نادرست مخرب آنها برای مدت طولانی تری در ذهن ما باقی می ماند.

یک راه خوب برای اینکه کمی ذهنمان را به روی رفتارهای سازنده و مخرب در دوستی ها باز کنیم، خواندن و شنیدن تجربیات یکدیگر است. اصلا بعید نیست برخی از نکاتی که برای ما عادی و واضح است توسط دیگران دیده نشده باشد و بالعکس. این امکان وجود دارد که دیگران چیزهایی را بیان کنند که برای آنها آسان است، اما ما به آنها توجه نکرده ایم.

اگر برای پاسخ دادن به دو سوال زیر وقت بگذارید و مهمتر از آن برای خواندن پاسخ دوستانتان وقت بگذارید، ممکن است این فرصت را داشته باشیم که رفتارهای مثبت خود را تقویت کنیم و اشتباهات رفتاری خود را کاهش دهیم:

فکر می کنید چه عادت های کوچک و ساده ای به تقویت روابط دوستانه شما کمک کرده است؟ چه عادت های سازنده ای در دوستان خود پیدا کرده اید که دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید؟

چه عادات و رفتارهایی، گاه ساده و کوچک، از دوستانتان متوجه شده اید که باعث سرد شدن گرمی رابطه شده است؟ یا باید رابطه ای که بر اساس اشتیاق بود، اکنون به رابطه ای دردسرساز، ناکارآمد و اجتناب ناپذیر تبدیل شود؟

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

ترتیبی که مکمل برای مطالعه سری عادات و رفتارهای کوچک زندگی پیشنهاد می کند:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه محتوایی از عادات و رفتارهای کوچک زندگی