چند فونت فارسی مناسب برای دانلود و استفاده در اسلایدهای پاورپوینت فارسی


فونت فارسی پاورپوینت و اسلاید سازی

یکی از سوالاتی که معمولا در ساخت اسلاید مطرح می شود این است که برای اسلایدهای پاورپوینت از چه فونت یا فونت هایی استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوال این درس را به معرفی چند فونت رایج فارسی در ساخت اسلاید فارسی اختصاص داده ایم.

لازم به تاکید است که با وجود تمرکز ما بر روی ساخت اسلاید، نکات و توصیه های ارائه شده در این درس می تواند برای نگارش مقاله و پایان نامه و نگارش نامه اداری نیز مفید باشد.

اما قبل از پرداختن به فونت های فارسی مناسب است به چند نکته کوچک اشاره کنیم.

انتخاب فونت برای اسلاید تا حد زیادی یک موضوع سلیقه ای است

هیچ کس نمی تواند به سادگی حکم کند که استفاده از یک فونت خاص برای ساخت اسلاید قطعا درست است و استفاده از فونت دیگر قطعا اشتباه است. به عبارت دیگر چیزی به نام فونت استاندارد که مورد توافق همه باشد وجود ندارد و کسانی که در مورد آن اظهار نظر می کنند بیشتر بر اساس سلیقه شخصی خود صحبت می کنند.

با این حال می توان گفت که تقسیم بندی فونت ها به دو دسته است رسمی و غیر رسمی یک تقسیم بندی مشترک است. به عبارت دیگر برخی از فونت ها برای کارهای رسمی بیشتر مناسب هستند و برخی دیگر بهتر است فقط در فضاهای غیررسمی استفاده شوند.

فونت فارسی

توجه به تفاوت بین فونت های رسمی و غیر رسمی مهم است. به عنوان مثال، استفاده از یک فونت فانتزی در رزومه بسیار بد است. اما بقیه موارد کاملاً سلیقه ای است و آنچه شما فونت زیبا می دانید ممکن است برای شخص دیگری زشت باشد.

به استانداردهای سازمانی توجه کنید

توجه داشته باشید که بسیاری از مجموعه ها و سازمان ها فونت های استاندارد خود را تعریف می کنند و همیشه بهتر است به ترجیحات سازمان ها توجه شود.

مثلاً اگر دانشجو هستید و قرار است پایان نامه بنویسید، فرقی نمی کند سلیقه شما چیست و دیگران چه توصیه ای می کنند. دانشگاه ها معمولاً نام فونت های فارسی مورد نظر خود را به عنوان فونت پایان نامه اعلام می کنند و از شما انتظار دارند که از همان فونت ها در عنوان، متن، جداول و منابع استفاده کنید.

همچنین اگر قصد دارید محصولات سازمان خود را در قالب مجموعه ای از اسلایدها معرفی کنید و یا از طرف شرکت خود به کارفرما پروپوزال ارائه دهید، در اینجا بهتر است ببینید سازمان و شرکت شما چه فونت هایی را پیشنهاد می کند ( اگر خودتان مدیر هستید). و شما تصمیم گیرنده هستید، بهتر است این موارد را به صورت استاندارد تعریف کنید، زیرا فونت حروف و اسلایدها بخشی از هویت برند شما هستند.

به همین ترتیب، ادارات و سازمان های بزرگ فونت های خاصی را برای مکاتبات داخلی خود تعریف می کنند و آنها را به عنوان فونت های رسمی می شناسند و همه کارمندان باید از آن فونت ها – صرف نظر از سلیقه شخصی خود – استفاده کنند.

آیا می توانیم از چندین فونت در یک ارائه استفاده کنیم؟

پاسخ متداول به این سوال این است که “تا حد امکان از فونت های خاص استفاده کنید.”

در بسیاری از اسلایدها، حروف و کتاب ها می بینیم که تعداد فونت ها به یک یا دو عدد محدود شده است. البته چون معمولاً در اسلایدهایمان باید از دو زبان فارسی و انگلیسی استفاده کنیم، تعداد فونت ها گاهی به سه یا چهار می رسد.

این توصیه بسیار مهم است و همچنین پیشنهاد می کنیم مراقب باشید با استفاده از فونت های مختلف مخاطب خود را سردرگم نکنید.

اما این قاعده مهم و توصیه مفید که «کلیه اسلایدها از نظر فونت یکسان و یکسان باشند» چیزی نیست که بتوان آن را به عنوان یک قاعده مطلق و تخلف ناپذیر تجویز کرد.

بهترین فونت های فارسی

فونت های مناسب برای اسلایدهای فارسی در پاورپوینت کدامند؟

با توجه به توضیحات بالا اکنون می توان گفت که فونت های زیر مناسب ترین و بهترین فونت های فارسی برای ساخت اسلاید هستند:

دانلود فونت فارسی پاورپوینت – اسلاید – انواع فونت های فارسی

البته مشخص است که برخی از آنها رسمی و برخی دیگر کمی غیر رسمی هستند. بنابراین ممکن است ترجیح دهید از برخی از آنها استفاده نکنید.

از فونت های فوق، فونت های لوتوس، میترا و نازنین سالهاست که در کتاب ها، مقالات و پایان نامه ها استفاده می شود. فونت عنوان همانطور که از نامش پیداست برای عنوان مناسب است. فونت های دیگر کمتر در نوشتن کاغذ استفاده می شوند و در عصر دیجیتال محبوبیت بیشتری پیدا کردند.

همچنین لازم است به نکته دیگری نیز اشاره کنیم:

از میان فونت های فوق، فونت فارسی ایران سنس یک فونت تجاری است و برای استفاده از آن نیاز به خرید مجوز استفاده از فونت – با پرداخت مبلغی ناچیز است.

ظاهرا فعالان فضای وب و اپلیکیشن های فارسی به این نتیجه رسیده اند که ایران سنس یکی از بهترین فونت های فارسی برای صفحه نمایش است. به همین دلیل بسیاری از سایت های بزرگ در ایران از این فونت استفاده می کنند (فونت یکان رقیب اصلی ایران سنس در فضای دیجیتال فارسی است).

در ضمیمه هم از فونت ایران سنس استفاده می کنیم.

دانلود فونت فارسی پاورپوینت و ساخت اسلاید

اگرچه بیشتر فونت های فوق استاندارد هستند و احتمالاً قبلاً روی رایانه شما نصب شده اند، می توانید آنها را از لینک های زیر دانلود کنید:

دانلود فونت فارسی (مجموعه برتر)

پیشنهاد تکمیلی فونت فارسی نویسی چیست؟

فونت های دست نویس زیادی برای زبان فارسی طراحی و ارائه شده است که با یک جستجوی ساده در وب می توانید نام این فونت های فارسی را بیابید. در بین این فونت ها معمولا از دو قلم نوشتاری «خودکار» و «شکاری» در معتمم استفاده می کنیم که به نظر ما زیباترین فونت های نوشتاری فارسی هستند.

طراحی فونت شکار توسط آقای امید مرادی و فونت اتوماتیک توسط آقای ابوالفضل سیل اسپور طراحی شده است.

نام فونت های زیبای فارسی – زیباترین فونت های فارسی

دانلود فونت شاخاری و خودکار فارسی (فایل TTF فشرده)

بهتر است فونت های فارسی را در فایل پاورپوینت قرار دهید

اگر اسلایدها را برای شخص دیگری ارسال می کنید یا ممکن است آنها را از طریق رایانه دیگری نشان دهید، به خاطر داشته باشید که ممکن است فونت هایی که استفاده می کنید روی آن رایانه ها نصب نشده باشند و اسلایدهای شما بسیار زشت و نامناسب به نظر برسند.

خوشبختانه پاورپوینت امکان ذخیره فونت های داخل فایل شما را فراهم کرده است و می توانید آنها را به همراه اسلایدها جابجا کنید.

کافیست در نرم افزار پاورپوینت به منوی File و گزینه Options رفته و در قسمت Save گزینه Embed Fonts را فعال کنید:

نحوه درج فونت در فایل اسلاید پاورپوینت

با این کار حجم فایل شما کمی افزایش می یابد. اما مطمئن هستید که در تمام کامپیوترها دقیقاً همانطور که فایل را می بینید نمایش داده می شود.

چند سوال و پاسخ آنها

معادل فارسی کلمه فونت چیست؟

فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه قلم را معادل قلم پیشنهاد کرده است. مثلاً به جای گفتن «این متن با فونت ایکان نوشته شده است» می توانیم بگوییم «این متن با فونت ایکان نوشته شده است». اما به نظر می رسد که از این کلمه به اندازه کافی استفاده نشده و همچنان از همان «فونت» بیشتر استفاده می شود. البته این مشکل فقط فارسی نیست. عرب زبانان نیز از «خط» به عنوان معادل قلم استفاده می کنند. به عنوان مثال به فونت ایتالیک، فونت کج (همان قلم خودمان) می گویند. اما در بین آنها کلمه “فونت” رایج شده است و هر دو کلمه به صورت موازی به کار می روند.

چرا فونت طلایی در لیست پیشنهادی نیست؟

فونت زار یکی از فونت های قدیمی فارسی است که در سال ۱۳۷۵ با نرم افزار زرنگار به بازار عرضه شد. این نرم افزار همراه با تکامل حروفچینی فارسی، فونت زار را به یکی از بازارهای فونت ایران تبدیل کرد. این فونت زیبا سال ها در تایپ و حروفچینی استفاده می شد و سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص داد. بعدها با گسترش ویندوز (به جای DOS) زرنگار به حیات خود ادامه داد. اما دیگر جایگاه قبلی را نداشت. بنابراین فونت زرنگار (که معمولاً آن را با نام B Zar می شناسیم) امروزه کمی قدیمی به نظر می رسد و ممکن است مخاطب آن را قدیمی احساس کند. البته هنوز بسیاری از دانشگاه ها فونت طلایی را به عنوان فونت پایان نامه توصیه می کنند و طراحی این فونت همچنان چشم نواز است.

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

دوستان دیگری که به این درس علاقه دارند:

سفارشی که متمم برای مطالعه مطالب مجموعه پاورپوینت و اسلایدسازی به شما پیشنهاد می کند:

چند مقاله پیشنهادی از مکمل:

مجموعه ای از مطالب در زمینه پاورپوینت و ساخت اسلاید