چالش های محیط کار گستینگ در مصاحبه استخدامی داوطلب ناپدید می شود!


تمرین کنید و در بحث شرکت کنید چالش های محیط کار برای کاربران خاص

اهداف و انتظارات آموزشی اضافی در این درس

کد دوره: 314639

در بررسی نظرات، تجربیات و تمرین هایی که دوستان ماتمامی در درس های مختلف مطرح می کنند، با سوالات و چالش هایی مواجه می شویم که احتمالا تجربه مشترک بسیاری از ماست. اما با توجه به محدود بودن فضای هر درس و اینکه همه سعی می کنیم از مبحث اصلی منحرف نشویم، این پرسش ها و چالش ها بی پاسخ مانده و بحثی در مورد آنها وجود ندارد.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم با الهام از محتوای تمرین ها و تجربیات ارائه شده به تدریج بحث هایی را تحت عنوان چالش های محیط کار قرار دادن

این نوع بحث ها را می توان مکمل درس های مذاکره، رفتار سازمانی، مهارت های ارتباطی، مدیریت منابع انسانی، کار تیمی و مدیریت تعارض دانست.

همچنین اگر قصد دارید مسیر شغلی خود را با سرعت بیشتر و اصطکاک و تنش کمتر طی کنید، احتمالا مطالعه این بحث ها و شرکت در آن برای شما مفید و آموزنده خواهد بود.

مهمان مصاحبه شغلی

ما چندین سال است که بیش از گذشته اصطلاح ghosting را می شنویم. به معنای «ناپدید شدن ناگهانی» است.

همانطور که در درس حمایت اجتماعی تکمیلی گفتیم، مهم ترین و شناخته شده ترین مثال شبح سازی در رابطه عاطفی است. به این صورت که با فلانی دوست هستی و ناگهان دیگر خبری از او نیستی. او به پیام شما پاسخ نمی دهد و در شبکه های اجتماعی خبری از شما نمی گیرد. حتی بعید است که او دسترسی شما را به حساب های خود مسدود کند.

اما به نظر می‌رسد که شبح‌سازی به حوزه روابط عاطفی محدود نمی‌شود و اخیراً در زمینه‌های دیگر نیز دیده می‌شود. مصاحبه استخدامی یکی از این زمینه هاست.

Gusting در فرآیند استخدام توضیح مشکل

شرکتی را در نظر بگیرید که می خواهد چندین نفر را برای موقعیت های شغلی مختلف استخدام کند.

این شرکت از رسانه های مختلف، پلت فرم های کاریابی و سایر ابزارهای موجود استفاده می کند و تعدادی جویای کار را پیدا می کند. آنها رزومه خود را مستقیم یا از طریق بسترهای واسطه برای شرکت ارسال می کنند و زمانی برای جلسات مصاحبه تعیین می شود.

این افراد از طریق پیامک، ایمیل یا تماس تلفنی از زمان مصاحبه مطلع خواهند شد. برخی از همان هایی که رزومه فرستادند، اساساً به پیام ها پاسخ نمی دهند و تلفن را بر نمی دارند.

گروهی دیگر به پیام ها و تماس ها پاسخ می دهند و حضورشان در جلسه مصاحبه را تایید می کنند. اما در روز مصاحبه بدون اطلاع قبلی در جلسه حاضر نمی شوند و بعداً به پیام شرکت پاسخ نمی دهند.

طبیعتاً عده ای هستند که در جلسه شرکت می کنند و تعدادی از آنها برای استخدام یا شرکت در جلسات بعدی پذیرفته می شوند. اما همه اینها لزوماً در جلسات بعدی محقق نمی شود. به عبارت دیگر پس از ارسال رزومه، حضور در جلسه و پذیرش سازمان، ناپدید می شوند.

مهمان مصاحبه شغلی

کاملاً بدیهی است که یک فرد می تواند به هر دلیلی نظر خود را تغییر دهد. اما انتظار می رود که او نظر خود را تغییر دهد. این ناپدید شدن غیرقابل توضیح، صرف نظر از مرحله، نمونه ای از شبح است.

در سطح بین المللی گزارش های متعددی در مورد آمار ارواح منتشر شده است و به نظر می رسد که چنین پدیده ای گسترده است (+/+/+/+/+). اما با توجه به اینکه چنین پدیده ای نسبتاً جوان و جدید است و یا حداقل در گذشته به این شدت و در این مقیاس وجود نداشته است، هنوز تحقیقات گسترده و گسترده ای در مورد جزئیات و ریشه های آن صورت نگرفته است.

در ایران اگرچه گزارش رسمی و آماری منتشر نشده است، اما بسیاری از مدیران منابع انسانی وقوع تجربه های مشابه را تایید می کنند.

چرا شبح در فرآیند استخدام اتفاق می افتد؟

واضح است که ناآشنایی با اخلاق حرفه ای و اصول حرفه ای بودن در محیط کار را نباید نادیده گرفت. ممکن است برخی از جویندگان کار ندانند که چنین کاری از نظر اخلاقی و حرفه ای نادرست است و با اصول آداب معاشرت در ارتباطات سازمانی آشنا نیستند.

اما می توان حدس زد که دلایل شبح سازی به این چند مورد محدود نمی شود و دلایل دیگری هم از طرف جویای کار و هم از طرف سازمان می تواند به این رفتار دامن بزند.

شرکت در بحث

تجربه شما از Ghosting در فرآیند استخدام چیست؟

اگر درگیر فرآیند استخدام در شرکت یا سازمان خود بوده اید، آیا تا به حال دیده اید که برخی از نامزدها به طور ناگهانی ناپدید شوند؟ دلیل این رفتار را در چه می دانید؟

اگر در موقعیت جویای کار بوده اید و قرار بود در سازمان یا گروهی استخدام شوید، آیا اتفاق افتاده است که به طور ناگهانی ارتباط خود را قطع کرده و داستان را دنبال نکنید؟ دلیل و انگیزه شما چه بود؟

برداشت شما چیست؟ آیا نرخ بالای شبح سازی می تواند به ضعف سازمان، برند سازمانی یا فرآیندهای استخدام مرتبط باشد؟ یا بخشی از این رفتار را به شرایط و بسترهای ارتباطی جدید ربط می دهید و فکر می کنید «ناپدید شدن کارجو» را باید به عنوان پدیده اجتناب ناپذیر عصر جدید پذیرفت؟

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

برخی از دوستان دیگر که به این درس علاقه دارند:

سفارشی که متمم برای مطالعه مطالب سری چالش های محل کار به شما پیشنهاد می کند:

چند مقاله پیشنهادی از مکمل:

مجموعه ای از مقالات در زمینه چالش های محیط کار