مضرات سیگار | سنگین ترین حکم تاریخ دادگاه های جهان


زیان صنعت سیگار و تنباکو

به سختی می توان فردی را پیدا کرد که مضرات سیگار را نداند و نپذیرد.

بیشتر ما افرادی را در اطراف خود دیده‌ایم که به دلیل استعمال دخانیات از بیماری‌های قلبی عروقی جدی رنج می‌برند و حتی بر اثر سکته مغزی یا سرطان جان خود را از دست داده‌اند.

با این حال، صنعت دخانیات به طور جدی به فعالیت خود ادامه می دهد.

تولیدکنندگان پیشرو سیگار در کشورهای پیشرفته اقتصادی مانند ایالات متحده، بریتانیا، هند و ژاپن (+) اغلب بر “آزادی فردی” تاکید می کنند و می گویند که هیچ کس مجبور نیست سیگار بکشد و اگر فردی سیگار می کشد، آن را انتخاب می کند. است. بنابراین ما مسئولیتی در قبال آن نداریم.

در کشورهایی با اقتصاد ضعیف‌تر و ساختارهای غیردموکراتیک، تأکید بر «آزادی فردی» ارتباط چندانی با خریداران ندارد و این مفهوم بخشی از گفتمان عمومی نیست. بنابراین در چنین کشورهایی معمولاً بر «مصرف ارز» و «قاچاق» تأکید می شود. تولیدکنندگان در این کشورها تاکید می کنند که افراد سیگاری به هر حال سیگار می کشند. چه باشیم چه نباشیم. فقط اگر نباشیم سیگار خارجی قاچاق می شود و علاوه بر اینکه ضرری برای سلامتی ندارد ارز هم صادر می شود.

در درس مالیات بر گناه به این موضوع پرداخته ایم و در اینجا تکرار نمی کنیم.

اما نکته اصلی این است که یک صنعت زیان آور با محصولات زیانبار و پیامدهای جدی برای سلامت مردم در سراسر دنیا فعال است و در هر نقطه از جغرافیا بهانه ای برای ادامه فعالیت خود می یابد.

داستان تلاش صنعت دخانیات برای بقا و تلاش دولت ها و فعالان حوزه سلامت برای محدود کردن این صنعت حاوی داستان های بسیار آموزنده ای است که در این درس می خواهیم یکی از آنها را برای شما بازگو کنیم.

این داستان از کتاب قرن سیگار اقتباس شده است.

جریمه صنعت دخانیات

پرونده جریمه 246 میلیارد دلاری صنعت دخانیات آمریکا

شما این عدد را درست خواندید: 246 میلیارد دلار. این خسارتی است که صنعت دخانیات ایالات متحده متعهد شده است که به ایالت های آسیب دیده از سیگار پرداخت کند.

تاریخ بشر به خاطر ندارد که چنین حکم سنگینی برای هیچ شخص حقیقی و حقوقی (چه به صورت انفرادی و چه دسته جمعی) صادر شده باشد و به نظر نمی رسد در آینده نزدیک حکم قضایی دیگری بتواند این رکورد را بشکند.

ماجرای اتفاقی که برای صنعت تنباکوی آمریکا افتاد فقط یک داستان آمریکایی نیست. بلکه داستانی است که می تواند از بسیاری جهات برای علاقه مندان به تفکر سیستمی آموزنده باشد.

این امر تا حد زیادی به این دلیل است که بسیاری از اثرات مخرب سیگار در زمان‌ها و مکان‌هایی فراتر از «محل مصرف» و «فرد مصرف‌کننده» دیده می‌شود و بخش بزرگی از تلاش‌ها برای محدود کردن این صنعت است. در نهایت موفق عکس داشت

بنابراین، داستان صنعت تنباکو می تواند برای درک بهتر مفهوم افق زمانی و مکانی و همچنین تأثیر کبرا مفید باشد.

برخی از دعاوی مهم در تاریخ صنعت دخانیات

اغراق نیست اگر بگوییم در دهه‌های اخیر، بخش حقوقی شرکت‌های دخانیات به اندازه بخش عملیات بسته‌بندی و توزیع سیگار فعال بوده است.

همواره افرادی بوده اند که از مضرات سیگار شکایت کرده و از دادگاه خواسته اند که شرکت های دخانیات را به پرداخت غرامت محکوم کنند. اما همانطور که می توانید حدس بزنید، ثروت هنگفت شرکت های دخانیات و قدرت لابی گری عظیم آنها باعث شده است که اکثر این آزمایشات به نفع شرکت های دخانیات تمام شود.

در این میان، آزمایشات در ایالت های مختلف آمریکا می تواند گزینه مناسبی برای بررسی روند تاریخی تقابل «فعالان سلامت» و «فعالان صنعت دخانیات» باشد، زیرا روند و جزئیات آنها به طور دقیق ثبت و منتشر شده است. :

بخش تکمیلی برای ارزیابان درس تفکر سیستمی

فهرست موضوعات مورد بحث در بخش تکمیلی

  • داستان یک نجار به نام ناتان هورتون
  • مهماندار هواپیما چگونه مسیر تاریخی صنعت دخانیات را تغییر داد؟
  • چگونه دادگاه ها به نفع شرکت های دخانیات عمل کردند؟
  • یک پیچ تاریخی در نبرد بین سیگار و سلامتی
  • در نهایت چه کسی برنده شد؟ قربانیان سیگار یا تولیدکنندگان سیگار؟

این موضوعات تکمیلی به کسانی که ارزیاب دوره تفکر سیستمی هستند نشان داده می شود. ویژگی های ارزیابان را می توانید در اتاق خبر سیستمی تفکر بخوانید. همچنین ممکن است بخواهید بدانید چرا برخی از محتواها فقط برای ارزیابان نمایش داده می شوند؟

همچنین اگر در موضوعات مختلف تمرین کرده اید و در بحث ها شرکت کرده اید، می توانید در صفحه پروفایل خود ببینید که چه درس هایی را ارزیابی می کنید.

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

سفارشی که مکمل برای مطالعه مجموعه تفکر سیستمی پیشنهاد می کند:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه تفکر محتوای سیستم