پارادوکس معامله سهام مشکلات پر رونق برای آینده نزدیک


روانشناسی مثبت برای کاربران خاص

پارادوکس معامله سهام

گاهی یک اشاره مختصر در یک کتاب از دل آن کتاب جدا می شود. داستانی مستقل شده، دست به دست می شود و سفری تازه در ذهن و زبان مردم آغاز می کند.

در ضمیمه گاهی به سراغ این اشارات و حکایات رفته ایم. مثلا داستان زندان بدون دیوار قسمتی از مقدمه کتاب «سطل پر» بود. اما امروزه حیات مستقلی یافته و در سخنرانی ها و کتاب ها و مطالعات و پژوهش ها از آن یاد می شود.

در این درس می خواهیم به نمونه دیگری از این ماجراجویی ها اشاره کنیم. داستان کوتاهی که جیم کالینز در بخشی از کتاب از خوب به عالی نقل کرده و اکنون در قالب موضوعی مستقل مورد توجه و بررسی قرار گرفته است: پارادوکس معامله سهام

Stockdeal کیست؟

برخلاف اولین حدسی که احتمالاً به ذهن شما خطور می کند، استوکدیل نام دانشمند یا محققی در حوزه مدیریت نیست.

جیمز استوکدیل یک سرباز آمریکایی است که در جنگ ویتنام شرکت کرد و توسط نیروهای ویتنامی اسیر شد.

او حدود هفت سال و نیم در اسارت نیروهای ویتنامی بود و در یکی از اردوگاه های اسیران جنگی نگهداری می شد. کمپی که آمریکایی ها معمولا آن را هانوی هیلتون می نامند و گفته می شود در آنجا شکنجه های شدیدی را تجربه کرده اند.

علیرغم انتقاداتی که در دنیا و آمریکا نسبت به جنگ ویتنام وجود دارد، سربازان شرکت کننده در این جنگ در آمریکا مورد توجه ویژه قرار گرفته اند و افرادی مانند استوکدیل در مورد خاطرات خود در جنگ ویتنام کتاب نوشته و شرح داده اند. شکنجه ها و سختی ها که در دوران اسارت رنج کشیدند (مثلاً کتاب در عشق و جنگ).

اما این جیم کالینز بود که نام استوکدیل را وارد ادبیات مدیریت کرد. او در کتاب «از خوب به عالی» بخشی از گفت و گو با استوکدیل را نقل می کند که محتوای آن گفت وگو امروزه به این عنوان شناخته می شود. پارادوکس معامله سهام شناخته شده است.

پارادوکس معامله سهام چیست؟

محدودیت دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه دروس روانشناسی مثبت گرا برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

تعداد درس: 32

دانشجویان این دوره: 3535 نفر

تمرینات ثبت شده: 1749 مورد

با عضویت ویژه، علاوه بر امکان مطالعه دروس روانشناسی مثبت گرا، به دروس بسیار بیشتری نیز دسترسی خواهید داشت که لیستی از آنها را می توانید در اینجا مشاهده کنید:

لیست دروس تکمیلی

البته از بین درس ها و مطالب ارائه شده، فکر می کنیم بهتر است ابتدا مطالعه موضوعات زیر را در اولویت قرار دهیم:

شخصیت / حمایت اجتماعی / خودشناسی

تحلیل رفتار متقابل / عزت نفس کوچینگ

پرورش روانی کلامی

استرس / چگونه شاد باشیم / مدیریت انگیزه

اگر با فضای افزونه آشنایی ندارید و دوست دارید بیشتر در مورد افزونه بدانید، می توانید نظرات دوستان افزونه را در مورد افزونه مطالعه کنید و ببینید آیا این افزونه برای شما مناسب است یا خیر. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با مکمل بوده و آن را به خوبی می دانند:

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

برخی از دوستان دیگر که به این درس علاقه دارند:

سفارش پیشنهادی متمم برای مطالعه مطالب سری روانشناسی مثبت گرا:

چند مقاله پیشنهادی از مکمل:

مجموعه ای از مقالات در زمینه روانشناسی مثبت گرا