نیازمندان دور | فاصله فیزیکی چه تأثیری بر وظایف اخلاقی دارد؟


تجربه ذهنی تمرین کنید و در بحث ها شرکت کنید کاربر خاص خاص

نیازمندان دور

همانطور که در امتداد تالاب کم عمق قدم می زنید، کودکی را می بینید که در حال غرق شدن است. شما می توانید او را نجات دهید. اما لباس های ده ها میلیونی شما آسیب دیده و بی فایده خواهند شد. چه خواهید کرد؟ اجازه میدی اون بچه بمیره؟ یا به قیمت از بین بردن لباس هایت جان او را نجات می دهی؟

اکثر افراد در چنین شرایطی احتمالاً ترجیح می دهند هزینه چند میلیون دلاری را بپذیرند و جان آن کودک را نجات دهند.

حالا بریم سراغ موضوع دیگه:

همین الان یه بچه تو آفریقا داره از گرسنگی میمیره، کافیه ده میلیون تومن براش بفرستید تا نمره (خیریه معتبر هم میشناسید). یا اگر این موضوع را نمی پسندید، فرض کنید بیماری یکی از شهرهای فقیر کشور در حال مرگ است و برای خرید داروهای آن فقط به پنج میلیون تومان پول نیاز است. این بار چیکار میکنی؟

همانطور که می دانید بسیاری از مردم در سراسر جهان به دلیل فقر می میرند. اما اکثر کسانی که حاضرند ده ها میلیون تومان خود را فدای زندگی یک کودک کنند، حاضر نیستند ده ها میلیون تومان برای نجات کودکی که از راه دور می میرد هزینه کنند.

پیتر سینگر، فیلسوف اخلاق آمریکایی، این مقایسه را دوست دارد. او از هر فرصتی برای استفاده از این تجربه ذهنی استفاده می کند تا به مردم و به ویژه ساکنان کشورهای ثروتمند یادآوری کند که باید بخشی از درآمد خود را صرف فقرا کنند (+).

در حوزه اخلاق، مسائلی مانند «مساله فاصله در انتخاب های اخلاقی» یا «مشکل دوری در اخلاق». سینگر می گوید ما به کودکی که چند متر دورتر می بینیم متعهدیم، اما نسبت به کودک چند کیلومتری یا چند هزار کیلومتری این احساس را نداریم. سینگر معتقد است که ما در این زمینه اشتباه می کنیم. فاصله نباید بر وظایف اخلاقی تأثیر بگذارد.

آیا دوری بر وظایف اخلاقی تأثیر می گذارد؟

کمک به فقرا کار بدی نیست. اما نه بر سر استدلال سینگر. این مقایسه سینگر نقاط ضعف زیادی دارد. به همین دلیل فیلسوفان اخلاق با اینکه بارها در رسانه ها نقل شده و برای عموم مردم جالب است، آن را جدی نمی گیرند. فرانسیس کام در کتاب خود فهرستی طولانی از اشکالات این مقایسه سینگر (+) ارائه می‌کند.

اما حتی با وجود سطحی بودن مقایسه سینگر، این نکته همچنان روی میز است: آیا فاصله بر وظایف اخلاقی تأثیر می گذارد؟

شاید فکر کردن به این سوالات بتواند به شما کمک کند تأثیر دوری بر تکالیف اخلاقی بهتر است تصور و تحلیل کنید:

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

چند پیشنهاد از مکمل: