خبر جعلی چیست؟ | اخبار جعلی چگونه منتشر شد؟


تفکر انتقادی تمرین کنید و در بحث شرکت کنید برای کاربران خاص

اهداف و انتظارات آموزشی اضافی در این دوره

کد دوره: 234440

کافی است به رسانه های رسمی یا شبکه های غیررسمی (مانند اکانت اینستاگرام و توییتر) مراجعه کنید و روزی یکی دو ساعت اخبار را دنبال کنید.

در این مدت کوتاه با انواع اخبار کذب و نادرست مواجه خواهید شد. برای برخی از رسانه های رسمی، شما چاره ای ندارید جز اینکه به سراغ دکمه «بی صدا» یا «تغییر کانال» بروید. در اینستاگرام و توییتر احتمالا کمی حرص می خورید و سپس به دنبال دکمه گزارش می گردید به این امید که دیگران آن را مانند شما گزارش دهند و خبر پاک شود.

البته این یک سناریوی خوش بینانه است. بدترین حالت این است که شما متوجه نمی شوید که با اخبار دروغ سروکار دارید و ابزاری برای انتشار آن خبر می شوید.

اخبار جعلی مسئله جدی زمان ماست.

خبر جعلی چیست؟

در سال 2017 بود که فرهنگ لغت کالینز از کلمه اخبار جعلی به عنوان کلمه سال (+/+) اعلام شد. کالینز در توجیه این انتخاب توضیح داد که کلمه “جعل خبر” در سال 2017 حضور “گسترده” داشته و بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

این فرهنگ لغت به دو نکته کلیدی در تعریف اخبار جعلی اشاره می کند: اول اینکه اخبار جعلی، اطلاعات نادرست است و دوم اینکه ظاهر آن شبیه اخبار است. [های درست و واقعی] است.

اگر تعریف فرهنگ لغت کالینز را بپذیریم می توان گفت اخبار جعلی یا اخبار جعلی ژامبون که معادل Fake News در فارسی استفاده می شود، انتخاب مناسبی است. زیرا جعل نیز به معنای جعلی است و اشاره به همین نکته است که «چیزی که اصل نباشد طوری ساخته و نشان داده شود که با نسخه اصلی اشتباه گرفته شود».
اخبار جعلیکالینز این حق را دارد که اخبار جعلی را کلمه سال 2017 بنامد. زیرا بسیاری از آمریکایی ها – و بقیه جهان – این کلمه را برای اولین بار از دهان ترامپ شنیدند. ترامپ معتقد بود که غول‌های رسانه‌ای همگی علیه او و همکارانش بسیج شده‌اند و تقریباً تمام اخبار و گزارش‌های همه رسانه‌هایی که علیه او نظر داشتند را با عنوان اخبار جعلی توصیف کرد.

اما این کلمه قبل از ترامپ وجود داشت. اگر به سرویس انگرام گوگل مراجعه کنید و تاریخچه کلمه Fake News را بررسی کنید، می بینید که این کلمه قبل از سال 2017 استفاده شده است (البته نقش ترامپ در ترویج عبارت Fake News را نمی توان نادیده گرفت).

اخبار جعلی

علیرغم این واقعیت که اخبار جعلی قدیمی هستند (حداقل دو دهه)، مشکلی که اکنون با اخبار جعلی داریم این است که به نظر قوی تر و سریعتر از هر زمان دیگری در گذشته است.

به همین دلیل جاستین مک براییر مقدمه کتاب فراتر از اخبار جعلی را با این جمله آغاز می کند:

“خبر جعلی است. یا حداقل بسیاری از آنها جعلی هستند.

همچنین جولیان مک‌دوگال در کتاب مطالعات رسانه‌ای عنوان یکی از فصل‌ها را به شرح زیر انتخاب کرده است:

“همه اخبار جعلی هستند”

این نوع جملات و عبارات نشان می دهد که حجم اخبار جعلی به قدری افزایش یافته است که اگر فردی به طور مطلق اظهار نظر کند که «فرض می کنم هر نوع خبری جعلی است» نباید تعجب کنیم.

در این درس می خواهیم کمی در مورد اخبار جعلی صحبت کنیم تا این مفهوم را بیشتر درک کنیم. در ادامه به مباحث زیر می پردازیم:

  • تعریف اخبار جعلی
  • آیا کلمه اخبار جعلی دقیق و واضح است؟ یا جایگزین های بهتری برای آن داریم؟
  • انواع اخبار جعلی (بررسی هفت دسته اخبار جعلی)
  • چرا اخبار جعلی در سال های اخیر اهمیت بیشتری پیدا کرده است؟

در شرح این چهار موضوع، علاوه بر دو کتاب ذکر شده، از کتاب اخبار جعلی و تبلیغات نوشته دونالد بارکلی نیز استفاده خواهیم کرد.

تعریف اخبار جعلی چیست؟

اخبار جعلی یا اخبار جعلی، در ساده ترین شکل خود، تقریباً همانطور که در فرهنگ لغت کالینز توضیح داده شده است (+/+/+) تعریف می شود:

دروغ هایی که عمدا در قالب اخبار برای گمراه کردن مردم ساخته و منتشر می شود.

اما برخی کارشناسان و صاحب نظران معتقدند برای تحلیل دقیق تر اخبار جعلی و بحث و بررسی این نوع اخبار بهتر است تقسیم بندی واضح تری صورت گیرد. به عنوان مثال، تقسیم سه گانه زیر به خوبی شناخته شده و رایج است (+):

تعریف اخبار جعلی چیست؟

معنی اطلاعات غلط اطلاعات نادرستی است که با هدف آسیب رساندن به شخص، گروه، سازمان یا کشور تولید و توزیع می شود. مثلاً در یک انتخابات ممکن است بشنویم که فرزند یکی از نامزدها در شرکتی به نام پدر استخدام شده است. در حالی که آن فرد اساساً فرزندی ندارد یا فرزندش در چنین شرکتی کار نمی کند.

در تعریف اطلاعات غلط همچنین تاکید می شود که فرد یا گروهی اخباری را منتشر می کند که کذب است. اما خود ناشر از نادرستی مطالبی که منتشر کرده یا بازنشر کرده اطلاعی ندارد. به عنوان مثال، شخصی یک کانال تلگرامی را می بیند که می گوید «دولت به مشاغل کوچک وام رایگان می دهد». این خبر کذب است. او به آن کانال اعتماد می کند و بدون تحقیق بیشتر، خبر را برای دوستی که صاحب یک تجارت کوچک است، ارسال می کند.

کلمه اطلاعات نادرست همچنین برای اطلاعاتی که آنها درست و معتبر هستند، اما عمدا به قصد آسیب رساندن به شخص یا گروهی منتشر شده اند. یکی از نمونه های رایج اطلاعات بد اطلاعاتی است که در مورد ایمیل های هیلاری کلینتون در جریان انتخابات 2016 آمریکا منتشر شد. این اطلاعات دقیق و درست بود. اما در مورد همه احزاب و سیاستمداران کم و بیش چنین موضوعاتی وجود دارد و انتشار آنها در آن زمان مشخصا با هدف آسیب رساندن به کلینتون و حزب دموکرات انجام شده است. به عنوان نمونه دیگری از اطلاعات بد اطلاعاتی می توان به انتشار عکس های خصوصی دیگران اشاره کرد. این عکس ها حاوی اطلاعات صحیح هستند. اما معمولا با هدف آسیب رساندن به شخص منتشر می شوند.

تعریف اخبار جعلی

در بین این سه دسته، اطلاعات نادرست را قطعا نمی توان اخبار جعلی نامید. اما دو دسته دیگر زیرمجموعه ای از اخبار جعلی محسوب می شوند. بنابراین:

البته این موارد تنها تعدادی از عوامل موثر بر محیط فعلی است و با مرور خاطرات و تجربیات خود می توانید موارد دیگری را به لیست پیشنهادی دونالد بارکلی اضافه کنید.

در درس های آینده بیشتر در مورد اخبار جعلی، مشکلات و پیامدهای آن و همچنین نقش تفکر انتقادی در کاهش اثربخشی اخبار جعلی صحبت خواهیم کرد.

تمرین کنید و در بحث شرکت کنید

به نظر شما چه عوامل دیگری در انتشار و رواج اخبار جعلی و افزایش قدرت آن تاثیر داشته است؟

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

برخی از دوستان دیگر که به این درس علاقه دارند:

سفارشی که ضمیمه برای مطالعه مطالب مجموعه تفکر انتقادی به شما پیشنهاد می کند:

چند مقاله پیشنهادی از مکمل:

سریال تفکر انتقادی