اعتیاد به اینترنت چیست؟ | تعریف و پرسشنامه اعتیاد به اینترنت


اعتیاد به اینترنت

هیچ کس در مزایا و دستاوردهای مثبت اینترنت شک ندارد. ابزارهای زیادی در اینترنت ساخته شده است که هر کدام دنیاهای جدیدی را خلق کرده و در دسترس ما قرار داده اند.

ایمیل، وب، بازی های آنلاین و شبکه های اجتماعی تنها بخشی از فرصت ها و دنیای جدیدی هستند که از طریق اینترنت به دست ما رسیده اند.

در سال های اخیر دسترسی به اینترنت موبایل نقش مهمی در فراگیر شدن اینترنت داشته است و بسیاری از افرادی که کامپیوتر و لپ تاپ نداشتند به جمع کاربران اینترنت پیوسته اند.

در عین حال، موبایل به ما این امکان را می دهد که تقریباً در همه جا به سرعت به اینترنت دسترسی داشته باشیم، در خیابان، در یک جلسه کاری، وسط مهمانی.

اما این سکه روی دیگری هم دارد: اعتیاد به اینترنت

این اصطلاح را همیشه داشته باشید اعتیاد به اینترنت استفاده کردی؟ آیا این اتفاق افتاده است که دوست یا خویشاوند معتاد به اینترنت نام؟ آیا تا به حال تحقیق کرده اید که این اصطلاح چقدر علمی است و در چه شرایطی کاربران حرفه ای و تمام وقت اینترنت می توانند به اینترنت معتاد شوند؟

در این درس به تعریف اعتیاد به اینترنت می پردازیم و سپس پرسشنامه اعتیاد به اینترنت را بررسی می کنیم.

تعریف اعتیاد به اینترنت

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که فکر می کنید اعتیاد به اینترنت یک اصطلاح جوان است و در سال های اخیر پس از ظهور تلفن همراه و گسترش شبکه های اجتماعی رایج شده است.

در این صورت، برای شما جالب خواهد بود که بدانید این اصطلاح توسط محققی به نام کیمبرلی یانگ، حداقل از سال 1996، مدت نسبتاً کوتاهی پس از گسترش وب، استفاده شده است. در سال 1998، یانگ حتی پرسشنامه ای را برای سنجش اعتیاد به اینترنت پیشنهاد داد که امروزه به آن می گویند پرسشنامه اعتیاد به اینترنت یانگ یا IAT (مخفف تست اعتیاد به اینترنت).

از آن زمان تاکنون ده ها پرسشنامه و ابزار سنجش اعتیاد به اینترنت در قالب مقالات علمی (+) طراحی و ارائه شده است.

اما در عین حال بسیاری از محققین نیز از این کلمه استفاده می کنند اعتیاد انتقاد. به گفته آنها واژه اعتیاد واژه سنگینی برای استفاده افراطی از اینترنت است و بهتر است از اصطلاحاتی مانند وابستگی به اینترنت یا استفاده مضر از اینترنت استفاده شود.

[ مطالعه‌ی بیشتر: تعریف اعتیاد چیست؟ ]

در هر صورت به عنوان جمع بندی باید بگوییم که همچنان در میدان است تعریف اعتیاد به اینترنت اتفاق نظر وجود ندارد و علما و صاحب نظران نظرات متفاوتی دارند. در عین حال، تقریباً همه قبول دارند که استفاده بیش از حد از اینترنت می تواند به ما آسیب برساند.

اینترنت فقط یک پلتفرم است

در طول دو دهه گذشته، نگرش دیگری پدیدار شده است و به نظر می رسد به تدریج در حال تبدیل شدن به تفکر غالب است. نگرشی که می گوید: اینترنت فقط یک بستر است و نمی توانیم از اصطلاح اعتیاد به اینترنت استفاده کنیم.

بهتر است ببینیم افراد مختلف برای چه هدفی از اینترنت استفاده می کنند و بر اساس آن نام اعتیادشان را هم نام ببریم. مثلاً اعتیاد به بازی های رایانه ای، اعتیاد به ایمیل، اعتیاد به دانلود، اعتیاد به نرم افزارهای پیام رسان، اعتیاد به PVRN، اعتیاد به شبکه های اجتماعی و …

به نظر می رسد این دیدگاه توسط DSM (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی) نیز به رسمیت شناخته شده است. زیرا DSM در نسخه پنجم خود اشاره ای به «اعتیاد به اینترنت» نکرده است. اما به طور خاص، به اختلال بازی اینترنتی یا IGD (مخفف اختلال بازی اینترنتی) و محققان را به مطالعه و تحقیق بیشتر در این زمینه تشویق کرد (تا به امروز IGD هنوز به لیست رسمی اختلالات اضافه نشده است).

پرسشنامه اعتیاد به اینترنت

اگر دوست داشتید و راحت بودید خوشحال میشیم امتیازتون رو با ما به اشتراک بذارید.

شما هنوز در این بحث شرکت نکرده اید.

برخی از دوستان تکمیلی که به این درس علاقه دارند:،،،،

سفارشی که متمم برای مطالعه مطالب مجموعه خودشناسی به شما پیشنهاد می کند:

چند پیشنهاد از مکمل:

مجموعه مطالب خودشناسی