مدیر وب سایت کیست و چه کاری انجام می دهد؟


آیا به شغل مدیر وب سایت فکر می کنید؟ در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام انتخاب مورد خود به دنبال آنها باشید.

شغل مدیر سایت

امروزه میلیاردها وب سایت در اینترنت وجود دارد، و این تعداد در حال افزایش است، برخی از آنها هنوز از دهه 1990 در اینترنت هستند. هر یک از این وب سایت ها برای عملکرد بهینه نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند.

مدیر وب سایت تضمین می کند که یک وب سایت به طور منظم نگهداری می شود و روز به روز بدون مشکل اجرا می شود. برای انجام موثر این کار، یک وب مستر به دانش و مهارت های تخصصی نیاز دارد.

در این مقاله، درباره چیستی مدیر وب سایت، کارهایی که مدیران وب سایت انجام می دهند، شرح وظایف، الزامات مدیر وب سایت و گزینه های شغلی موجود در اختیار مدیران وب سایت ها بیشتر خواهید آموخت.

مدیر سایت چیست و چه کاری انجام می دهد؟

مدیر وب سایت شخصی است که مسئولیت مدیریت وب سایت و اطمینان از عملکرد صحیح آن را بر عهده دارد. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند یک وب سایت را تحت تأثیر قرار دهد و باعث از کار افتادن یا از کار افتادن آن شود. همچنین مسئولیت جلوگیری از این اتفاق بر عهده مدیر وب سایت است.

شغل مدیر وب سایت بسته به اندازه و ماهیت وب سایت متفاوت است. به طور کلی، یک مدیر وب سایت جلو و پایین یک وب سایت را نظارت می کند.

به طور کلی، در اینجا بینشی از یک روز معمولی در زندگی یک وب مستر معمولی است. درک این موضوع می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا حرفه ای به عنوان یک وب مستر برای شما مناسب است یا خیر!

یک روز معمولی در زندگی یک وب مستر

مسترینگ وب

به عنوان یک وب مستر، روز شما معمولاً با اصول اولیه شروع می شود و بررسی می کنید که قسمت جلویی به درستی کار می کند. همچنین می توانید ایمیل های خود را مرتب کنید تا ببینید آیا چیزی وجود دارد که به توجه شما نیاز دارد یا خیر.

قسمت بعدی باکوند است. برای دیدن آنچه در آنجا اتفاق می افتد، باید وارد سایت شوید. آیا افزونه ها و تم هایی وجود دارد که باید به روز شوند؟ آیا باید CMS خود را به آخرین نسخه به روز کنید؟

آیا نظری در مورد یکی از پست های وبلاگ وجود دارد که باید آن را بررسی و تایید یا رد کنید؟ آیا گواهی SSL شما به روز است یا باید ثبت دامنه خود را تمدید کنید؟

روز معمول شما به عنوان مدیر وب ممکن است شامل مدیریت محتوا، گزارش دهی و ارائه در جلسات مدیریت برای بحث در مورد خرابی های اخیر، شکایات کاربران سایت و راه حل های آینده باشد.

شرح شغل برای مدیر وب سایت

به عنوان یک وب مستر معمولاً از شما انتظار می رود که مسئولیت ثبت و مدیریت دامنه را بر عهده بگیرید.

به عنوان بخشی از این نقش، می توانید CMS، تم ها، پشتیبان گیری، نگهداری سایت / عملکرد (تست سرعت و پاسخ موبایل، عیب یابی، امنیت، UX / UI / طراحی مجدد سایت، AB / تست، SEO فنی، مدیریت سرور را نصب و مدیریت کنید. / سیستم عامل / تست دستگاه، ردیابی و گزارش سایت و غیره).

انطباق یکی دیگر از بخش های کلیدی شغل یک وب مستر است. برای مثال، اگر یک وب‌سایت تجارت الکترونیک یا هر سایت دیگری که کارت‌های اعتباری را می‌پذیرد راه‌اندازی می‌کنید، ممکن است مسئول شروع، ردیابی یا تأیید انطباق PCI با استانداردهای شورای امنیت PCI برای بازرگانان آنلاین باشید.

علاوه بر این، از شما خواسته می شود تا هر گونه مشکلی که ممکن است در وب سایت ایجاد شود، چه در قسمت جلو یا عقب، عیب یابی کنید.

واقعا هیچ محدودیتی برای کارهایی که می توانید به عنوان یک وب مستر انجام دهید وجود ندارد. شما این فرصت را دارید که در 9 تا 5 شغل کار کنید و همه این کارها را برای یک شرکت خاص انجام دهید یا آژانسی راه اندازی کنید که در آن وب مسترهای دیگری را استخدام می کنید تا کار خود را آسان تر کنند.

الزامات شغلی معمولی برای موقعیت مدیر وب سایت

شرایط شغلی مدیر وب سایت

اگرچه مدیر وب سایت در درجه اول حول محور مدیریت و نگهداری وب سایت ها می چرخد، این نقش مانند بسیاری دیگر به سرعت در حال تغییر است و کار بسیار بیشتری را به خصوص در یک شغل 9 تا 5 شامل می شود.

ما کمی عمیق تر به بحث می پردازیم و به چند شرح شغل اخیر برای مدیران وب سایت نگاه می کنیم. در اینجا برخی از یافته های ما در مورد الزامات تبدیل شدن به یک وب مستر آورده شده است:

  • شما ممکن است به مدرک لیسانس در یک زمینه مرتبط با ICT با تجربه کاری مرتبط و گواهینامه های شناخته شده صنعت، به عنوان مثال از سازمان جهانی وب مستر (WOW) نیاز داشته باشید.
  • دانش CMS مانند وردپرس یا دروپال و آشنایی با CSS، HTML، جاوا اسکریپت، PHP، Rest API و اصول طراحی UI/UX از نکات است.
  • در خط کاری خود به عنوان یک وب مستر، ممکن است لازم باشد در پروژه های طراحی (دوباره) یا توسعه وب شرکت کنید. اگر چنین است، باید با ابزارهایی مانند Asana، Trello، Slack، JIRA آشنا باشید.
  • امکان استفاده از Photoshop، Adobe Creative Cloud، Google Analytics، Google Tag Manager، Google Data Studio و سایر ابزارهای مدیریت داده / پایگاه داده نیز می تواند مفید باشد.
  • برای اینکه کار خود را به‌عنوان یک وب‌مستر به‌طور مؤثر انجام دهید، به مهارت‌های کلیدی نرم‌افزاری، مانند مهارت‌های نوشتاری و ارتباطی قوی، مدیریت پروژه، مهارت‌های فنی و مدیریت زمان و غیره نیاز دارید.

گزینه های شغلی در دسترس مدیران وب و میانگین حقوق مورد انتظار

همانطور که کسب و کارهای بیشتری آنلاین می شوند و از راه دور کار می کنند، احتمالاً همچنان شاهد افزایش تعداد مشاغل موجود برای وب مسترها خواهیم بود. عناوین شغلی ممکن است تغییر کنند، اما در اصل، آنها همچنان حول محور نگهداری وب سایت می چرخند.

همچنین فضایی برای تحرک رو به بالا وجود دارد، زیرا وب مسترها به لطف شرح شغل و تجربه گسترده خود اغلب می توانند به سمت مدیریت و سایر نقش های ملموس حرکت کنند.

بنابراین، به عنوان یک وب مستر، چگونه انتظار دارید حقوق دریافت کنید؟ این امر به عوامل زیادی مانند صلاحیت ها، گواهینامه ها، مهارت ها، تجربه و البته استخدام شرکت بستگی دارد.

بر اساس گزارش Indeed، وب مسترها در ایالات متحده می توانند انتظار دریافت متوسط ​​حقوق سالانه 55154 دلار را داشته باشند. سایر مزایایی که مدیران وب سایت می توانند انتظار داشته باشند شامل مرخصی با حقوق، گزینه های سهام، برنامه های ارجاع، بیمه، دورکاری و غیره است.

به آنچه که برای یک وب مستر نیاز است تسلط داشته باشید

اگر می‌خواهید مدیر وب‌سایت شوید، با راه‌اندازی کسب‌وکارهای بیشتر به‌صورت آنلاین و از راه دور، فرصت‌ها برای مدیران سایت افزایش می‌یابد.

جستجوی سریع در سایت های محبوب کاریابی، آگهی های شغلی صفحه به صفحه را برای مدیران وب سایت فراهم می کند. مدتی را صرف مطالعه آنها کنید تا ایده ای در مورد آنچه برای تبدیل شدن به یک وب مستر لازم است به دست آورید.

با این حال، مانند هر شغل حرفه ای دیگری، شما هنوز هم باید سخت کار کنید، هوشمندانه کار کنید، مهارت ها و سطح بازی خود را بهبود بخشید تا از دیگران متمایز شوید و به عنوان یک وب مستر موفق شوید.